Kardijalna kirurgija

grcevi u grudima

nevena

Molim Vas za odgovor.Naime ,moj otac( 77godina) je izvrsio operaciju srca(tri premosnice) prije 17 god. a dijagnoza je bila angina pectoris. Od prije nekoliko godina koristi terapiju: DILCORAN (pentaeritritil tetranitrat) 80mg ,2 puta po jedna tableta, andol 1 tableta ujutro. Madjutim ,vec neko vrijeme secer u krvi mu varira od 6,4 do 8,2 i koristi BIODIAB(hlorpropamid) 250mg 2 puta po jedna tableta.U poslednje vrijeme ne osjeca se dobro,ima bolove u sredistu gruda,trne mu lijeva ruka. Bolovi se javljaju i u toku sna, cak intenzivniji nago danju. Htjela bih da mi odgovorite da li se prvo radi ultra zvuk srca pa EKG i pregled? Da li postoji neka efikasnija terapija osim ove ,koja ne daje rezultate. Pri napadu bola koristi Nitroglicerin(glicerilnitrat 0,50mg).
Molim Vas za odgovor. Unaprijed zahvalna,
Nevena

dr. sc. Darko Anić

Vas otac vjerojatno ima simptome angine pektoris, te mu je potreban sto raniji pregled kardiologa. Laboratorijske pretrage (secer u krvi, masnoce, srcani enzimi) i EKG moze uciniti prije ili u sklopu samog pregleda. Mozda ce kasnije u obzir doci i koronarografija (radi evaluiranja stanja prohodnosti premosnica i koronarnih arterija), naravno, indicirana od strane kardiologa. Sto se tice eventualno efikasnije terapije, najbolje se posavjetovati s internistom-kardiologom.