Kardijalna kirurgija

Pitanje

jasna

Poštovani!
Mom dečku je 30 godina. Na obavljenom sistematskom pregledu, na EKG - u ustanovljen je prednji lijevi fascikularni blok. Mozete li mi reci o cemu je riječ i da li je opasno'
hvala!

dr. sc. Darko Anić

Rijec je o prekidu provodjenja srcanog impulsa u dio lijeve klijetke (prema prednjem papilarnom misicu). Fascikularni blokovi nisu po sebi aritmije i obicno ne uzrokuju simptome, niti zahtijevaju lijecenje, ali imaju los prognosticki znacaj (Vas decko se treba redovno kontrolirati kod kardiologa - treba vidjeti postoji li osnovna bolest koja uzrokuje ovaj poremecaj). Prednji lijevi fascikularni blok cesto se nalazi u zdravih osoba i uvijek je stecen.