Kardijalna kirurgija

prolaps mitralne valvule

ivica

poštovani gospodine, imam djevojčicu staru 9 godina sa dg.prolaps mitralne valvule.hospitalizirana na odjelu pedijatrije u sl. brodu u vremenu od 08.12.do15.12 tekuće godine.nakon bolničke obrade dijete se i dalje žali na tegobe , bol iza prsne kosti,bol u predjelu cijelog prsnog koša.prilikom primanja u bolnicu slikakala je srce i pluća na snimci od pluća pokazali su se limfomi ,što u otpusnom pismu nije navadeno.od terapije prima,propranolol 40mg.tbl.peptoran tbl. s obzirom na povišeni titar ast primila extencillin 1200 000 i.m. koji i dalje prima svakih 15 dana.osim tih pretraga napravljen uzv .srca.nalazi-se10,e4,92,hb140,htc0,41,l10,5,gran10,ly31,fe21,uibc26,tibc58,fibrinogen4,6,ldh474,ast800,asta i crp negativni. ekg sinus ritam 95 min,el. os intermed.uredni prekordijalni odvodi.parametri sistemskog tlaka i pulsa uredni.gospodine doktore napominjem da je djevojčica invalid od rođenja ima cerebralnu paralizu.za sada sam se obratio u djeciju bolnicu u klaićevoj gje je djevojčica naručena za hospitalizaciju 22 ovog mjeseca.ja bih vas zamolio da mi odgovorite dali je ta bolest opasna po moje dijete i što mi je činiti da svojoj djevojčici pomognem .unapred hvala.

Doc. dr. sc. Darko Anić, dr. med.

Vasa kci se mora redovno kontrolirati kod pedijatra-kardiologa radi evaluacije njenog kardioloskog statusa. Prolaps mitralne valvule nije bolest koja zahtijeva operaciju, pa niti medikamentoznu terapiju u vecini slucajeva. No, to stanje treba prihvatiti s razboritim oprezom, jer su moguce, iako rijetke iznenadne komplikacije i pogoršanja, te su redovne kontrole neophodne.