Kardijalna kirurgija

trikuspidna i mitralna insuficijencija

Zoran

Prije dvije godine dijagnosticirana mi je mijesana bolest vezivnog tkiva (colagenosis mixta) zbog koje je, izmedju ostalog, radjen i ultrazvuk srca. na tadasnjem nalazu nadjena je lagana insuficijencija, ali kontrola je bila zakazana tek za 2-3 godine. U medjuvremenu (18 mjeseci nakon prvog ultrazvuka) osnovna bolest se pogorsala pracena gusenjem, nocnim znojenjem i bolovima u gornjem dijelu ledja. Ponovoljen je ultrazvuk srca i na nalazu je pisalo "trikuspidna insuficijecija angio 2+. RVSP 55mm Hg" i "mitralna insuficijecija angio 3+ MG TMU 15mm Hg". Imunolog mi je preporucio scintigrafiju koju jos nisam uspio obaviti, ali zanima me koji rezultati bi se mogli dobiti tim pregledom i koje su prognoze kod ovakve dijagnoze. Napomnjem da od lijekova uzimam samo 2,5mg Irumeda jednom dnevno.
Zoran

dr. sc. Darko Anić

Vaša srčana bolest očito napreduje, te Vam je potreban što raniji kardiološki pregled i obrada radi reguliranja medikamentozne terapije i procjene potrebitosti operacijskog zahvata. Po zadnjim nalazima (mitralna insuficijencija 3. angiostupnja) i simptomima koji se pogoršavaju, vi ste mogući kandidat za operaciju zamjene mitralne valvule. No, prvo morate biti kompletno kardiološki pregledani i obrađeni (uz obvezni UZV srca, kateterizaciju srca i koronarografiju), a nalazi će pokazati ima li potrebe za operativnim zahvatom. Scintigrafija kao pretraga također dolazi u obzir, jer može prikazati vaskularne prostore srca i/ili odrediti prokrvljenost srčanog mišića. Vaša bolest prvenstveno je u nadležnosti kardiologa (pa tako i terapija) kod kojeg se trebate redovno kontrolirati.