Nefrologija

bubrezi

Željka

Poštovani,
imam 33 godine.Na sistematskom pregledu ultrazvukom je nađeno:
"Oba bubrega su normalne veličine,normalne debljine parenhima,desno
se u srednjoj trećini nalazi zadebljanje parenhima koje može odgovarati
hipertrofičnoj Berttinnijevoj kolumi,no nije tipičan nalaz." Internista
preporuča IVU,EV,CT bubrega.Nalazi krvi i urina su uredni.
Da li se radi o tumoru i koja pretraga bi bila najučinkovitija ,a ujedno i
neškodljiva zbog zračenja reproduktivnih organa(možda magnetska
rezonancija)?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

prof. dr. sc. Petar Kes

Poštovana, velika je vjerojatnost da se radi o bezazlenoj promjeni. Prije drugih pretraga preporučio bi još jedan pregled kod interniste-nefrologa koji je vješt s ultrazvukom/doplerom (traženje "drugog mišljenja" kod dvojbenih dijagnoza uobičajeni je postupak).
S poštovanjem, prof.dr.Petar Kes