Nefrologija

cistični cistitis

tina

Majka sam petogodišnje curice kojoj je dijagnosticiran cistični cistitis u dobi od tri godine.
Djevojčica je uzima uroprofilaksu(nitrofurantoin) već dvije godine, te joj dajem brusnicu u kapima i c vitamin.
Nedavno smo je pokušali skinit s uroprofilakse, ali je odmah reagirala sa jakom upalom mjehura, tako da smo bili prisiljeni nastaviti davati joj uroantiseprike.
Moja curica ima i bronhalnih smetnji jer je alergična na grinje, tako da je povremeno prisiljena uzimat ventolin.
Čini mi se da se vrtim u začaranom krugu davanja ljekova, i da tome ne nazirem kraja.
O cističnom cistitisu sam pročitala sve do čega sam mogla doći, što mi i ne daje neke nade u skoro prestajanje uzimanja nitrofurantoina.
Nadam se da imate saznanja o sličnim iskustvima?
U praksi koliko obično traje uroprofilaksa kod cistitisa?
PUNO HVALA!

prof. dr. sc. Petar Kes

Draga Tina,
U novije vrijeme u podlozi cističnog cistitisa nalaze se urodinamske promijene s funkcionalnom opstrukcijom mokraćnog sustava (detrusor – sfinkter dissinergija) koja je odgovorna za stazu mokraće i podržavanje kronične uroinfekcije. Liječenje se sastoji, kao što već i samo znate – u medikamentnoj terapiji i profilaksi uroinfekcije tako dugo dok cistoksopski pregled ne pokaže nestanak cistica. U djece s urodinamskim poremećajima potrebno je i odgovarajuće liječenje.
Srdačni pozdravi,
Prof. dr.sc. Petar Kes, internista i nefrolog,
Mr. sc. dr. Đurđica Šešo – Šimić, pedijatar