Nefrologija

bubrezi, prostata

Daria

Poštovani!
Moj otac je nakon učinjenog ultrazvuka dobio nalaz koji glasi hiperehogeni areal srednjeg odsječka lijevog bubrega, promjera 7 mm, karakteristika lipoma. Što to znači?Inače ima problema s prostatom pri čemu je dodatni nalaz glasio mokraćni mjehur zadebljane valovite stijenke i prostata granična , lako inhomogena , ograničena. Hvala puno.

prof. dr. Petar Kes

Upit: nalaz ultrazvuka-bubrezi,prostata
Poštovana,
na temelju malog broja podataka, a slijedom Vašeg upita mogu odgovoriti samo slijedeće: 1. ..."karakteristika lipoma" = masnog tkiva;
2. "mokraćni mjehur zadebljane valovite stijenke" = odgovara opisu kronično upalno promijenjenog mokraćnog mjehura (kronični cistitis) i 3. "prostata granična, lako inhomogena, ograničena" = veličina prostate je pri gornjoj granici normale, vjerojatno je postupalno promijenjena i nema tumorskog bujanja. Na temelju dostupnih podataka nije moguće dati detaljnije zaključke - za njih je potrebno prethodno pregledati pacijenta, napraviti laboratorijske pretrage mokraće i krvi (uključivo PSA - tumorski biljeg) i nakon toga napraviti pretragu mokraćnog sustava ultrazvukom (ili drugom metodom ako se postavi indikaciju). Preporuka: urolog.
S poštovanjem,
Prof. dr. Petar Kes