Nefrologija

Deflux ili cekati

Viktorija

Postovani prof.dr.sc.Petar kes
Moja djevojcica stara 6 god.i 2 mes. ima VUR lateris dextri gr.3-4.levi je uredan sa lesno namalenom fiksacijom u gornjem delu. Zivimo u Skoplju. Prenatalno u 25 g.n. utvrdjena refluks nefropatija kod prof.dr. Asima Kurjaka. Od 4 m. starosti bila je postavljena na profilaksu sa Furolinom do uzrasti od 3.5 god. kada je uradjena antirefluks operativni zahvat (konzervativan metod) tada je reflux bio 4-5 gr. Tada doktori su otkrili da Andrea ima duplex ureter koji se spajaju pred samog uliva u besiku.Jedan je mali izlazi sa gornjeg dela bubrega, proodan je, drugi glavni je veoma dilatiran.Nakon operacije ukinuta je profilaksa. Za celo vreme ona ima bakterije E.coli 1 000 000 u 1ml.sed u mokraci 6-8 le. bakterije u grupi nekada nitriti +. Nisu joj davali antibiotik. 6 mes. nakon operacije DRCG snimkom utvrdjeno je da opet ima reflux 3-4 gr. jos u fazi polnenja, prisutan je u sve tri faze, rest urina nema. DMSA radjeno nakon toga.Desni bubreg radi sa 14%, levi sa 86%. Na sve to jos smo otkrili da ima kalciurija 5.45, fosfaturija 22.18 i cistinurija nakon pozitivne Brandove reakcije.Pre pet dana dobila je pielonefrit nakon virusni stomatit.Sada uzima inekcije Lendacin 1 gr.Urea i kreatinin uredni.Sta da radimo?Dali da idemo na deflux ili da cekamo? Kod nas su misljena podeljena. Molim za savet, Viktorija

prof.dr.sc. Petar Kes

Draga Viktorija,
Uistinu ste nam poslali vrlo iscrpan opis liječenja vaše djevojčice pa možemo decidirano i odgovoriti : učinite novi zahvat , daljnje čekanje može pogoršati funkciju bubrega.
Srdačni pozdravi,
Prof. dr. sc. Petar kes,
Mr. sc.d r. Đ. Šešo Šimić, pedijatar

Viktorija

Postovani prof.dr.sc.Petar Kes
Novi DMSA uradjen sada bubrezi rade desno12% i levo 88%.sa hladnim defektima, parenhim je 10mm.U toku od 1 sat 3 puta su joj punili besiku
reflux varira, prvi put 4 stupanj, nakon toga nema pa onda 2stupanj.
Uradili smo URODINAMIKU-namalen kapacitet,flowmetria reducirana
dg.Detrussor instabillis.Sada uzima Ditropan 2*1na dan. Koliko to utice na reflux?Unaprijed hvala. Viktorija