Nefrologija

fosfor u krvi

Miroslav

Molim Vas da mi pomognete u trazenju nacina za smanjenje vrednosti fosfora u krvi.Vec pet godina se lecim hemo dijalizom/AV fistula dexs/bikarbonatnom hemo dijalizom.Pokusavao sam da smanjim unos fosfora putem hrane,ali to nije dalo nikakvih rezultata.Cak sam bio izbacio iz ishrane sve mesne preradjevine.Unapred zahvalan.

prof.dr.sc. Petar Kes

Poštovani, hiperfosfatemija u dijaliziranih bolesnika smanjuje se disciplinom u prehrani, produžnim ili učestalim dijalizama uz pomoć dijalizatora koji imaju veliku sposobnost za odstranjivanje fosfora (visoke klirense za fosfate) i vezačima fosfata. Najučinkovitiji vezač fosfata danas je sevelamer hidroklorid (Renagel). Doziranje lijeka vrši se prema koncentraciji fosfora u krvi. Radi detalja obratite se svojem liječniku - nefrologu. S poštovanjem, prof.dr Petar Kes