Nefrologija

funkcija bubrega

mama

Postovanje! Molim Vas za kratki odgovor. Postoji li, izrazeno u postotku, minimum funkcije bubrega (primjer: 62% zdravi, 32% hidronefroticno promijenjeni bubreg, ali kirurskim zahvatom odstranjen uzrok), tj. kada postoje uvjeti za odstranjivanje bubrega zbog toga sto on vise ne radi ili ima premalu funkciju, pa je sve preuzeo zdravi bubreg? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

prof. dr. Petar Kes

Upit: Funkcija bubrega
Predpostavljam da je u Vašem slučaju glomerulska funkcija bubrega procijenjena uz pomoć radioizotopne metode.
U načelu bubeg koji ima očuvan minimum ekskretorne funkcije (GF do oko 5 ml/min), a pri tome ne ugrožava bolesnika (ne postoji teška infekcija, nije uzrok arterijske hipertenzije, nema tumora ili kamenca u inficiranom mediju...) ne treba operativno odstraniti.
S poštovanjem,
Prof.dr.Petar Kes