Nefrologija

grcevi na dijalizi

Dule

Zna li neko koji je najbili lek protiv grceva na dijalizi idali ko zna sta o prearatu quinidin sulfat ako ima efekta gde se moze naci. Dule.

prof.dr.sc. Petar Kes

Poštovani,
najbolji lijek protiv grčeva koji se javljaju tijekom hemodijalize je PREVENCIJA, a to podrazumijeva:
- poznavanje točne "suhe" tjelesne težine
- skupljanje manje od 2 litre tekučine (privage) između dijaliza
- postupno oduzimanje viška tekućine tijekom hemodijalize (ultrafiltracija ne treba biti veća od 600 ml/min)
- uporabu bikarbonatne hemodijalize
- profiliranje ultrafiltracije/koncentracije natrija u dijalizatu tijekom hemodijalize.
Ako su navedeni uvjeti zadovoljeni - nema grčeva.
S poštovanjem, prof.dr. Petar Kes

Dusan

Zahvaljujem vam se na odgovoru
Puno pozdrava...
Dusan