Nefrologija

Policistoza

Ante

Imam 54 godine i bolujem o policistoze bubrga (porpdično naslijeđe ).

Trenutno stanje:

Kreatinin 400
Urea 15
Mokračna kiselina 490
Hemoglobin 111
Eritrociti 3,8
Tlak 125 / 80

Sadašnja terapija:

Lopril 2x2,5mg
Forsemid 1 tableta svako drugo jutro
4 ampule aminokiselina dnevno
Eprex povremeno
Smanjen unos bijelančevina i soli
Vitamin B komplex
Razni čajevi

Molim Vas da mi odgovorite dali je terapija odgovarajuća i da mi kažete koliko bijelančevina mogu koristiti dnevno i koliki mi je potreban dodatak aminokiselina.
Možete li mu reći dali,prema trenutnom stanju,moram početi stalno koristiti Eprex.

Unaprijed zahvaljujem

prof. dr. Petar Kes

Upit: policistoza
Poštovani, za prosudbu adekvatnosti terapije potrebno je znati mnogo više o bolesniku od onoga što mogu zaključiti iz Vašeg dopisa; u načelu, navedeni lijekovi i pomoćna sredstva daju se bolesnicima s kroničnim zatajenjem bubrega. Prosudba dnevnog unosa bjelančevina radi se na temelju klirenska kreatinina (ili mjerenjem glomerulske filtracije pomoću radioizotoma)-taj podatak niste naveli. Mogu predpostaviti da je Vaša glomerulska filtracija između 25 i 60 ml/min, a u tom slučaju vrijedi pravilo da bolesnik može konzumirati bjelančevine u količini od 0,6 g/kg/dan uključujući oko 0,35 g/kg/dan visoko biološki vrijednoh proteina, unos energije treba biti oko 35 kcal/kg/danm a fosfata <10 mg/kg/dan. Unos aminokiselina (EAA) ili njihovih ketoanaloga (KE) je koristan - niste naveli krstu aminokiselina koje uzimate. Ako ste naveli najčešću izmjerenu vrijednost krvnog tlaka, onda je hipertenzija dobro regulirana. Hemoglobin treba biti između 110 i 120 g/l - ako se u predzavršnom stadiju kroničnog zatajenja bubrega daje eritropietin (Eprex) potrebno je poznavati i status željeza u organizmu - niste naveli podatak.
S poštovanjem,
Prof.dr. Petar Kes