Nefrologija

povišeni kolesterol, visoki tlak

dijana

Poštovani,
već sam vam pisala ali ne znam zbog čega mi ne odgovarate, pa ću ponoviti pismo s privatnog e-mail-a. Imam 41 godinu. Već 15 godina imam izrazito visoki tlak, pa sam stoga i 18.10.2004. imala inzult. Inače se i liječim kod nefrologa u Osijeku isto toliko godina. Ležala sam u bolnici već 5-6 puta na nefrologiji, svaki puta su mi svi nalazi bili uredni pa je zaključak prije inzulta bio da sam osjetljiva na sol pa zbog toga imam i visoki tlak (vrijednosti tlaka dosezale su 270-280/170-150). Međutim poslije inzulta malo su se nalazi pogoršali odnosno urin. Prepisati ću vam dijagnoze koje su mi ustanovljene:
- hypertensio arterialitis,
- st. post ICV (haemorrhagia cerebri et cerebreli lat.dex.a.a. I) cum haemiparesis lat sin. inremisionem completa,
- St. post PTA propter stenosis a. a renalis lat. dex. a.m. IX (od 3. mjeseca 2005.)
- Insufficientia renalis chronica gr.II
- Hyperlipoproteinaemia
- Glaucoma simplex.o.u. Maculopathia degenerativa o.u.pp.lat.sin.
Moji zadnji nalazi od 12. mjeseca 2005.godine su:
koleseterol 4.8, HDL 1.1, LDL 2.63, trigliceridi 1.7, urea 10.9, K 4.5. KEK 0.79 ml/s, uz kreatinin 167, proteiniurija 62.6/mg/24h -45.9 mg/g kreatinina. Prošle godine točnije u 3. mjesecu 2005. godne bila sam na ct bubrega sa slijedećim nalazom: dokazana ekscentrična 70-75% stenoza 7 mm dugog segmenta srednje trećine desne renalne arterije uz uredan nalaz na ostalim arterijama desnog bubrega. Poslije toga učinjena dilatacija -PTA balon kateterom 5mm s dobrim primarnim rezultatom te primila 5000 jed. Heparina intraarterijski. (poslije toga nalaz je bio slijedeći: K 4.2, urea 9.3, kreatinin 160, GUK 6.7, KEK 0,81 ml/s, Biuret 85mg/24h-76,4 mg/g kreatinina.
Moram još jednom napomenuti da su mi prije inzulta svi nalazi bili super. Nakon ovih zadnjih nalaza moj nefrolog kaže da mi slabe bubrezi, ne zna od čega pa me ponovo šalje na ct bubrega te evo nalaza od 21.12.2005: Lijevi bubreg 11 cm uredan prikaz lijeve RA, na ishodištu desne RA rubni plak 1 cm uz blažu stenozu lumena na tom segmentu oko 30% na dužini od oko 2 cm, manji rubni plakovi prate i proksimalno u a.renalis dex,. ali bez značajnijeg sniženja lumena. DB ima 2r 9.1 cm i blago valovite konture. Preporučana kontrola mi je za oko 2-3 mjeseca. Međutim još mi nije doktorica dala odgovor zbog čega mi je povišen kreatinin. Moram napomenuti da su mi vrijednosti tlaka poslije inzulta znatno smanjene (prosjek je 140/90, nekad je i znatno niži 117/70) uz terapiju: Concor 1/2,0,1/2; Lacipil 1/2,0,1; Pritor 80 mg ujutro ; 1/2 fursemida ujutro, pola u podne, te ukoliko tlak poraste popijem i cordipin. Inače sam zaposlena, radim kao tajnica, imam dosta stresan posao (radim i sa strankama), te prema potrebi popijem i Normabel od 05mg. Nisam radila godinu dana, što se tiče neurološke strane nalaz mi je dobar te sam se stoga i mogla vratiti na posao. Moram još napomenuti da sam 203. godine radila i magnetnu rezonancu nadbubrežne žljezde- nalaz je bio uredan. 14.04.2004. godine napravila sam i dinamičku scintiografiju bubrega pa evo i tog nalaza za koji je moj nefrolog rekao da je dobar: Ukupni ERPF 355,
Separatni ERPF (lijevi) 76%, 270 (desni) 24% 85 ml/min/l 1.73 m2
vrijeme vrha: (lijevi) 4 (desni) 6 min
t/2 eliminacije (lijevi) 11 (desni) - min
Lijevi je renogram izdašan, ali nešto sporijeg tempa. Ovaj je bubreg urednog oblika i veličine, homogen. Transparenhimni prolaz radiofarmaka i drenaža iz kolektorskog bazena diskretno je usporena. Desni se renogram odvija na cca 30% nivoa lijevoga renograma i akumulacijog je tipa. Ovaj je bubreg smanjen, bljeđi u cijelosti i nehomogen.Transparaenhimni prolaz radiofarmaka i drenaža iz kolktorskog bazena također izrazitije usporeni.
Statička scintigrafija bubrega: lIjevi je bubreg uredno oblikovan i velik, homogen. Desni je bubreg manji za cca jednu trećinu, difuzno bljeđi, nehomogen, nepravilnih nejasnih kontura. Zklučak: Uredan funkcijski kapacitet lijevog bubrega koji je morfološki u granicama normale. Desni je bubreg smanjen, difuzno reducirane tubularne mase, vjerojatno sekundarno skvrčen, ali se sa sigurnošću ne može isključiti ni primarno hipoplastičan desni bubreg. Promet radiofarmaka obostrano je lakše usporen, što se viša kod hipertenzije, a znakova jačeg fokalnog zastoja, postrenalne staze se ne uočava. Prepisala sam cijeli nalaz. Oprostite na opširnosti, ali kod mene se uvije liječe posljedice, a ne uzrok. smatram da sam još relativno mlada da bih ovako stradala, prvo inzult, pa očni tlak, pa slabe bubrezi a sve od tog visokog tlaka kojem nema uzroka što i dalje ne mogu vjerovati. Još napominjem da sam visoka 167 cm, sada teška 74 kg (u vrijeme inzulta imala sam 67 kg). Prestala sam puštiti prije 14 mjeseci, smanjila sam drastično sol u ishrani, ne pijem niti sam ikada pila alkoholna pića. Evo molim vas da mi pomognete savjetom ili mi preporučite kome da se obratim jer ne bih još jednom ležala 25 dana nepokretna na neurologiji. Unaprijed se zahvaljujem i molim vas da mi odgovorite. S poštovanjem, Dijana

prof.dr.sc. Petar Kes

Štovana, anamneza i nalazi su izdašni, bolest je složena i ozbiljna - nije prikladno savjetovanje e-mailom. U R. Hrvatskoj najbolju obradu i liječenje arterijske hipertenzije mogu Vam osigurati kolege iz Zavoda za nefrologiju i arterijsku hipertenziju KBC Zagreb (prof.dr. D. Kuzmanić/ doc.dr .B. Jelaković). Sa štovanjem, prof.dr.P.Kes