Nefrologija

problem

andrea

Poštovani,
Molila bih vas da mi odgovorite na ovo pitanje ili me uputite na pravu adresu. Naime, mama mi je bubrežni bolesnik, na dijalizi je 5 godina.
Velikih problema ima sa kalcifikatima koji joj znatno otežavaju kretanje, no zadnji nalaz krvi je imao slijedeće rezultate:
urea - 29,2
kreatinin - 826
C reaktivni protein - 34,4
feritin - 2215
trigliceridi -1.30
acidum uricum - 410
AST - 53
ALT - 15
GGT - 280
alkalna fosfataza -368
natrij - 137
kalij - 6,7
kloridi - 103
Fc - 9,7
Ostale vrijednosti koje nisam navela su granicama normale. Molim vas da prokomentirate ovaj nalaz i date nam svoje mišljenje. Interesira nas posebno feritin koji je strahovito visok. Što je to i kako mu se vrijednosti mogu smanjiti, što poduzeti? Molim vas za što hitniji odgovor.
Unaprijed hvala.

prof. dr. sc. Petar Kes

Poštovana,
ako se upit odnosi na kalcifikate, lista nalaza je nepotpuna.
Navedite dodatno vrijednosti:
PTH, Ca, P, ABS, KKS
Kojom metodom su dijagnosticirani kalcifikati?
Koja je temeljna bubrežna bolest?
Da li bolesnica prima eritropoetin?
Da li bolesnica prima učestalo transfuzije eritrocita?
S poštovanjem,
prof.dr.Petar Kes

andrea

Poštovani,

vezano na prvu poruku i na vaša pitanja vezana za nju, dostavljam vam slijedeće:
1. PTH - 94,00 pg/ml
2. Ca - 2,03
3. P - 1,62
4. ABS - nemamo podatak
5. KKS: E - 36
Hgb - 116
Htc - 0,35
6.Kalcifikati su jako vidljivi na tijelu u obliku kvrga a utvrđeni su i rendgenom.
7.Temeljna bubrežna bolest, dijagnoza glasi :inssufitientio remalis chr;calcificiatio art. humeroscapularis l.dex;
8. Prima eprex ili recormon;2000
9. Ne, ne prima transfuzije
Napomenula bi da je izvadila štitnjaču i parathormon, s tim da joj je u nadlakticu ugrađen dio parathormona.
Od lijekova troši:- eutirox
- renagel 800 mg, 2x na dan
- rocatrol 50 mg, 1 x na dan
Posebno bi vas molila da nam objasnite feritin koji je iznimno velik. Što i kako se ponašati u vezi s tim.