Nefrologija

visok tlak

tatjana

U drugoj trudnoći prije dvije godine otkriven visok tlak.Pri sadašnjem posjetu internisti urađenilab.pegledi-nalazi uredni,rtg pulmo et cor uredan, uzv bubrega uredan, EKG:sinus ritam intermed.el.os, frekvenca 85/min, inkompl.BDG
Pri zadnjem pregledu RR:160/100
Obiteljski opterećena-roditelji hipertoničari
Kardio pulmonalni status fizikalno uredan
Trbuh b.o. udovi b.o.
preporučena dijeta i uzimanje Amlopina 5 mg.
Nakon uzimanja lijeka visok tlak i dalje perzistira.Osjećam glavobolju i vrtoglavicu, te imam osjećaj da sam u blagom bunilu.

prof. dr. sc. Petar Kes

Poštovana,
Niste napisali koliko dugo uzimate antihipertenziv, imate li prekomjernu tjelesnu težinu, krečete li se dovoljno, pušite li cigarete? Prva mjera u liječenju arterijske hipertenzije je promjena životnih navika-štetnih: kretanje, normalna tjelesna težina, nepušenje, djetna prehrana-malo soli (do 5 g/dan). slijedeća stepenica je antihipertenziv-prvo u maloj dozi, a u slučaju potrebe dozu treba postupno povečati. Ako ne djeluje niti nakon više tjedana, lijek treba zamijeniti i/ili kombinirati su rdugim antihipertenzivom. Ove su mjere uglavnom dovoljne za reguliranje krvnog tlaka (RR >130/80 mm Hg). Ako ne, potrebna je dodatna obrada radi utvrđivanja posebnih uzroka arterijske hipertenzije.
S poštovanjem,
prof.dr.Petar Kes