Nefrologija

mikrohematurija

Snježana

Dobro veče!
Moj jedanaestogodišnji sin boluje već godinu dana od fibrilarnog glomerulonefritisa.
Zanima me kakava je to bolest i kako se liječi.

Snježana!

prof. dr. sc. Petar Kes

Draga Snježana,

Fibrilarni glomeruloneritis od kojega boluje Vaš sin je tek posljednjih godina izdvojen entitet, te je rijedak oblik glomerulonefritisa. Uzrok bolesti je nepoznat.Bolest je karakterizirana nefrotskim sindromom – odnosno gubitkom proteina i crvenih krvnih stanica bubregom, kao i povišenim krvnim tlakom. No, to su simptomi koji se javljaju i u više drugih vrsta glomerulonefritisa.
Podloga bolesti je imunološka. Naime, na elektronskoj mikroskopiji tkiva bubrega do kojeg se dolazi biospijom nalaze se nasumično razbacane miofibrile u glomerulima – osnovnim građevnim jedinicama bubrega, odnosno imunološki depoziti. Dakle da bi se došlo do točne dijagnoze potrebno je učiniti biospiju bubrega, štp preptostavljamo da je Vašem djetetu i učinjeno.
Bolest se pokušava liječiti kortikosteroidima, ACE inhibitorima, diureticima te nekim citostaticima kao što je ciklofosfamid. No, ipak se vremenom funkcija bubrega pogoršava te se u kroničnom bubrežnom zatajenju kroz nekoliko godina nađe i do 50% oboljelih.
Svakako su potrebne redovite kontrole nefrologa pedijatra te provođenje predložene terapije.

Srdačni pozdravi,
Prof. dr. Petar Kes, internista-nefrolog
Mr. sc. dr. Đurđica Šešo-Šimić, pedijatar