Nefrologija

vitamini

Saša

Poštovanje,

cijeneći vaše mišljenje javljam se drugi puta.Imam doma bolesnicu sa dijagnozom "kronični glomerulonefritis".
Gospođa ima 74 godine.Zadnji nalazi pokazuju sljedeće:kreatinin 263,kalij 5,4,kreat.u ser.246,klir.kreat.20 oml/min

Dosta je žuta,apetit je slab.Nama mučnine i povraćanja.Tlak 130/90.
Uz neslanu dijetu uzima FURSEMID,ATENOLOL I CORDIPIN

Količina mokraće koju izluči u 24h je oko 2,5l.

Koliko osoba sa takvim oštećenjem bubrega smije piti dnevno (pije samo čaj jer doktor je zabranio bilo kakve sokove)?
Smijemo li joj uključiti kakve vitamine tipa (supradyn) i slično ?

Zahvaljujem na odgovoru

prof. dr. Petar Kes

Upit: vitamini
Poštovani,
gospođa ima kronično zatajenje bubrega - vjerojatno II/III stadij. Diureza je primjerena. Za prosudbu količine tekućine koju bolesnica smije uzimati treba znati ima li edeme i u kakvom je stanju srce. Ako je srčano kompenzirana, nema zastoja na plućima i nema edeme smije uzimati oko 1500 ml tekućine dnevno. Liječnik ne preporučuje sokove radi toga što mogu sadržavati kalij. Bolesnica može uzimati vitamine B kompleksa i C vitamin. Obzirom na stadij kroničnog zatajenja bubrega (da li je zaista u podlozi kronični glomerulonefritis?) bolesnica bi trebala biti pod kontrolom interniste-nefrologa.
S poštovanjem,
prof. dr. Petar Kes