Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

2mj. dijete zašto željezo?

bubanj

Poštovani dr. Richter!

Vanja je muško dijete rođeno prije 2 mj. i 12 dana sa 3180g bez komplikacija i u terminu i od prve minute je isključivo dojen. Prvi mjesec je dobio1900 g, a drugi 1000 g, i narastao je za ukupno 8cm. Ja nisam anemična i pred kraj trudnoće sam pila po preporuci ginekologa nadopune sa željezom. Prije 12 dana je bio na redovitom cijepljenju nakon kojih nije imao nikakvih nuspojava. Tada je dobio uputnicu za KKS kao dio sistematskog pregleda. Ima normalan psihomotorički razvoj, veselo je i nasmijano dijete i dosad nije bio bolestan. No, iako mu je nalaz crvene krvne slike u referentnim intervalima za dob pedijatar kaže da je blago anemičan i da treba početi piti legofer 5ml i vitamin c u žličici čaja te da će nakon mjesec dana ako nalaz bude dobar nastaviti piti još tri mjeseca. Poznata mi je preporuka Američke pedijatrijske i Svjetske zdravstvene organizacije da dojeno dijete do 6 mj. ima dostatno željeza iz majčinog mlijeka kao i posebnosti laktoferina. Naišla sam i na njihove tablice referentnih vrijednosti u koje također upada Vanjin nalaz.. Na moj upit pedijatru za objašnjenje njegove odluke s obzirom na navedene preporuke SZO on je rekao da nijedno mlijeko u sebi ne sadrži dovoljno željeza. Ostala sam prilično zbunjena pogotovo kada čitam koliko starija djeca od Vanje imaju probavnih problema prilikom uzimanja legofera. Molim Vas odgovorite mi je li je ovo blago anemična krvna slika i jeli se ovako maloj djeci daje nadomjestak željeza.
Eritrociti 3.35 T/L( 2.90 - 4.10)
Hemoglobin 101 g/L (90 - 144)
Hematokrit 0.29 (0.263- 0.371)
Prosječni volumen eritrocita 85.0 fL (82- 96.9)
Prosječni sadržaj hemoglobina u eritroci 30.1 pg (28.6- 32.9)
Prosječna koncentracija hemoglobina u 355 H g/L (300-350)
Širina raspodjele eritrocita po volumenu 11.2 L % (11.9- 16.2)

Hvala i svako dobro Vam želim!

Darko Richter, dr. med.

Jasna anemija.
A anemija se liječi prema njezinoj etiologiji.
Može biti: deficitarna, hemolitička, diseriropoetska, aplastična i od kroničnog infekta. Prema etiopatogenezei, tako se i liječi.