Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Antibiotici i zubi

Mama

Čula sam da uzimanje antibiotika u ranoj dojenačkoj dobi može utjecati na boju trajnih zubi odnosno da mogu biti tamniji. Je li to točno i, ako jest, odnosi li se to na sve antibiotike ili samo na neke?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

prof dr sc Ana Votava-Raić

Štovana gospođo, odgovorit ću Vam kratko: nemojte se brinuti ! Antibiotici koji ostavljaju pigmentni trag na zubima su tzv. tetraciklinski antibiotici i u pedijatriji nisu u upotrebi već duže vrijeme (dijelom i zbog navedenog razloga). Ostali antibiotici, (trebaju se uzimati samo u indiciranim slučajevima), nemaju tu nuz-pojavu. Srdačan pozdrav !