Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Atipicna upala pluca

macica29

Postovani,
imam sina od 5 godina. Dobio je temperaturu u srijedu navecer 38.5. U petak ujutro smo bili na pedijatriji, vadili su mu krv, napravili rtg pluca. Krvna slika je dobra, CRP je jedino povisen 32, na rtg-u se vidi infiltrat u donjem plucnom polju desno perifeeno.
Dobio je azitromicin 1×200mg kroz 5 dana i skidanje temperature. Temperaturu ima i dalje, danas je 5.dan, a rekli su nam na pedijatriji da ce on to samo prehodati.
Sutra cu zvati njegovu pedijatricu, bila je na godisnjem. Je li to dobra terapija?

macica29

Bili smo kod njegove pedijatrice, crp mu je danas 29. Imao je i danas temperaturu. Veli da je bakterijska upala i promjenila mu je antibiotik. Sad zianit 2×10ml na dan.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema nalazu CRP-a vjetojatnije je da je u pitanju virusna upala ili upala uzrokovana Mycoplazmom, i tu je Sumamed lijek izbora. Inače ako je u pitanju upala zbog Mykoplazme promjene na rendgenu mogu biti vidljive dulje vremena - nakon što nestanu svi znaci bolesti.

macica29

Hvala na odgovoru.
Temperatura mu je pala. A gdje je mogao pokupiti tu bakteriju? U vrticu nitko nema upalu pluca, a niti niko od ukucana. Kasljao je prije toga 3 tjedna i bio dosta smrkljav.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Bilo gdje, u većine ne izaziva bolest, neki samo kašlju a kod nekih se dogodi upala pluća. Ovisi o cijelom nizu čimbenika: trenutnom općem stanju i otpornosti, količini uzročnika s kojim je zaražen, da li je istovremeno bila infekcija i nekim drugim uzročnikom, i t.d.