Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Neutropenija

Kk1109

Pozdrav,
beba ima 9 mjeseci i prije redovne kontrole s 9 dmjeseci pedijatrica nas je uputila na vadenje krvi.
Jako sam uplasena jer na nalazu labaratorija stoji morfologija - neutopenija.

Nalaz je slijedeci:
Pretraga
Rezultat
4.29
(K) Eritrociti (Erc)
(K) Hemoglobin (HG)
0.326
(K) Hematokrit (Hct)
(K) MCV
76.0
(K)MCH
27.5
(K) MCHC
12.7
(K) RDW-CV
10.0
(K) Leukociti
Neutrofilni gran.
9.0
Limfociti
81.7
6.1
Monociti
2.9
Eozinofilni gran.
Bazofilni gran
0.3
Neutrofilni gran.
0.91
Limfociti
8.20
0.61
Monociti
Eozinoflni gran
0.29
Bazofini gran
0.03
Morfologija Lkc
(K) Trombociti
(K) PDW
10.6
(K) MTV

Beba je dobrog opceg stanja. Nije bolestan. Do sada smo imali 1 virozu kada je imao 7 mjeseci.

Zanima me je li ovo stvarno dijagnoza neutropenije ili se ovakav nalaz moze pojaviti kao obrambena reakcija organizma uslijed doticaja s virusom.
Zeljezo je 12.6

Puno Vam hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Vrijednosti neutrofila jesu nešto niže no ne bi trebalo biti zbog toga problema. Najčešće se to viđa u sklopu virusnih infekcija. Preporučam ponoviti kompletnu krvnu sliku za tjedan dana.

Kk1109

Poštovani, puno Vam hvala.

Ponovili smo krvnu sliku.
Leukociti su 9.28
Neutrofilni grqnulociti 1.10
Limfociti 7.48

Povecalo se od lroslog puta, iduce vadenje nam je u 1 mjesecu
Je li u redu da se povecalo u tako "maloj" kolicini, tj je li u redu da se povecanje odvija tako sporo?

Hvala puno i lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Uobičajeno se događa postupni oporavak, broj neutrofila je dovoljan za učinkovitu zaštitu od bakterija. Najvažnije je da nisu pali te da su ostali elementi krvne slike uredni.