Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

bcg

intermama

Poštovani,
zanima me ima li kakve štetnost za dijete ako je "besežirano" u desnu ruku umjesto u običajenu lijevu
unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Darko Richter, dr. med.

Nema, osim što se to onda kasnije ne smije zamijeniti s variolizacijom, koja se svojedobno radilo u desnu nadlakticu, baš da se razlikuje od BCG-a, i BCG od nje. A ožiljak ostavljaju i jedno i drugo cijepljenje.

Ninaniksi

Poštovani,
imam sina od 4mjesaca koji se sljedeći tjedan treba cijepiti prvim cijepivom po rasporedu nakon Bcg-a u rodilištu. Na cjepivo Bcg je reagirao tako što mu se nakon 10 dana uvečao limfni čvor pod pazuhom. Trenutno je jos uvijek uvečan,ali ne više od 2-3mm.
Pedijatrica je naravno pogledala čvor i rekla da nista nediramo i da je bitno da neraste.
Sin je 4. dan života dobijo veliku žuticu,tj. kako piše u otpusnom pismu,hiperbilirubianemija(nemam ga kod sebe pa se nadam da sam dobro napisala) i također u otpusnom pismu piše ,Ne cijepiti živim cijepivom prije 2.mjeseca života.
Rođen sa 4210kg 51 cm u terminu.
Do kada bi se čvor trebao povuči i dali je prepreka daljnim cijepljenjima? Znači li to da bi mogao imati reakcije na druga cijepiva.
Unaprijed hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Događa se da cjepni soj bakterije protiv tuberkuloze dođe u limfni čvor ispod pazuha. Vrlo rijetko se dogodi da taj čvor bude jako povećan i da se u njemu nakupi gnoj. Riječ je o nedužnoj pojavi i sve što ste napisali nema utjecaja na nastavak cijepljenja. Prvo slijedeće živo cjepivo po programu se dobija u dobi od 12 mjeseci (MRP). Jedino ako se odlučite za dodatno cijepljenje protiv rota virusa (preporučljivo) znajte da je riječ o živom cjepivu - no niti to nema veze s BCG-om.