Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Bol u vrtu i temperatura

Nona123

Poštovani,

Molila bih vas za misljenje. Naime curica od 4 godine se prije mjesec dana prvi put pozalila na bol u vratu i trbuhu te je dobila temp 1 dan 37.5. Nakon 15 dana situacija se ponovila sa temperaturom do 38 koja je trajala 2 dana. Tri dana nakon toga opet ista stvar. Bolest se javljala znaci u 4 navrata u razmacima od 3 -4 dana (osim prvog puta kad je razmak bio 15 dana)Simptomi su znaci povremena bol u vratu i trbuhu sa temperaturom koja kratko traje. Isli smo kod dr na pregled. Rekla je da vidi neke crvene tockice u usnoj supljini sto ukazuje na virozu i poslala nas je na vadjenje krvi. Nalazi s:Eritrociti 5.14, hem 133, hematokrit 0.398,
McHC 334,MCV 77.4, MCH 25.9,RDW 14.7, leuko 8.9,EOZINOFILI 0.24,SEGMENTIRANI 2.72 , LIMFO 5.10, MONOCITI 0.83, bazofili 0.05, eozinofili 1,segmentirani 32, limfociti 58, monociti 5 , bazofilni 1, atipicni ly 3.0, trombociti 298, MPV 8.9, AST 37, ALT 19, GGT 16, ALP 205, Fe 6, UIBC 43, TIBC 49, Crp 23 , izgled seruma - bistar.

Naime, mene muci misao da se mozda radio o mononukleozi iako su jetreni enzimi ok. Ja sam prije 3 g imala mononukleozu i imala sam iste simptome. Takodjer sam krv vadila tek nakon 1 tj jer mi je temp bila povremena i jetreni su bili ok , al nalaz na mono je bio pozitivan.

Hvala vam na strucnom misljenju unaprijed.

Lp,
Ivona

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Jedini način kako isključiti ovu bolest je vađenjem krvi i određvanjem antitijela na EBV i CMV - viruse koji mogu uzrokovati ovakve simptome. Obzirom na crvene točkice u grlu ne bi bilo loše napraviti bris ždrijela bakteriološki.

Nona123

Poštovani,

Hvala Vam na stručnom mišljenju.

Lp,
Ivona