Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Cista na jetri

melinna

Postovani doktore,
Na slucajnom uz abdomena djetetu od 3.5god je dr vidjela simpleks cistu velicine 38mm. Savjetovano je samo pracenje na 6mjeseci. Test na ehinokokus je negativan. Moje je pitanje, da li cista moze biti opasna po zivot djeteta? Obzirom da se rijetko pojavljuje kod djece.
Unaprijed hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Cista sama po sebi nije opasna no zaista je potrebno praćenje kako bi se isključilo stvaranje novih cisti u jetri, a katkada i u bubrezima ili gušterači. U tom slučaju će biti potrebna dodatna obrada, no riječ je o vrlo rijetkim bolestima tako da se ne trebate previše brinuti.

melinna

Hvala na odgovoru ali sam Vas htjela pitati da li mislite na policisticnu jetru? Da li je to nasledna bolest? Mi u porodici nemamo nikoga ko ima taj problem. Unaprijed hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Da, policistična bolest se ne mora naslijediti - može se dogoditi tzv. svježa mutacija pa se bolest prvi put javlja u obitelji.