Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

cjepivo

sanja

Molim Vas da mi objasnite šta se događa kada djete kasni na dobivanje cjepiva DTP+polio? Djete ima sada 5 godina, i dva cjepiva takva treba primiti, a nije primio zbog čestih prehlada tijekom zime pa bi se to odgađalo. Vjerojatno nije kasno da ih sada dobije?

Dr. Darko Richter

Ako do sada nije dobio spomenuta cjepiva u punom broju, treba ih sada dobiti. Vjerojatno imate iskaznicu s ubilježenim dosadašnjim cijepljenjima. Prema toj evidenciji treba izračunati koliko mu još nedostaje doza: do polaska u školu, treba primiti 5 doza DTP, a za polio, koji obično ide usporedno s DTP, smatra se da su, u slučaju kašnjenja, dostatne do te dobi samo 4 doze. Čini se da mu nedostaju 2 DTP i 1 polio pa mu se mogu dati najprije 1 DTP + polio, a za 1-3 mjeseca još 1 DTP. Nije problematično što je propustio cjepiva, ako zbog toga u međuvremenu nije obolio od neke od tih bolesti. To bi bila jedina loša posljedica tog necijepljenja.