Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Dg. ASD Tip secundum, VSD

vgahdmi123

Postovani,

otac sam djecaka starog 20 dana, rodjen na 38+3, apgar 10/10 sa 3270 Gr.
Trenutna tezina 3640 Gr.
Uredna trudnoca, sve uredno nakon trudnoce, beba spava, jede te obavlja nuzdu redovno bez vidljivih tegoba.

Prilikom rutinske kontrole primjecen sum na srcu od strane pedijatra te upucen na pregled kardiologu koji konstatuje:

EHO Srca: Situs solitus, AV i VA sklad. Kontinuitet IAS narusen u podrucju foramen ovale do 1cm. IVS sa defektom u perimembranoznom podrucju oko 2mm sa 2 jet-a sa bidekcionim santom.
Graniucan protok kroz AP- Bez znakova koarktacije i duktusa. Uredna venska konekcija. Bez izliva, vegetacija i znakova tromboze.
Pracenje bez terapije, kontrola za 2mj.
Dg. Asd tip secundum, VSD

Mozete li mi reci da li ova dijagnoza moze smetati u razvoju i kakve su sanse da se defekti zatvore spontano?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Gotovo je sigurno da ce se u roku od par mjeseci ove rupice spontano zatvoriti, a ako se i ne zatvore nisu velike i nije za ocekivati probleme u rastu i razvoju.