Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Dijabetes??

latica1982

Poštovani,
Djevojčica, 6 godina, 25kg, 125cm, dobrog apetita, vesela, radoznala.
Primijetila sam da u zadnje vrijeme puno više pije tekućine i puno više danju mokri, znači preko noći nemamo problema s mokrenjem. Da li bez obzira što nema noćnog mokrenja treba posumnjati na dijabetes?
Unaprijed hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Malo je vjerojatno. Ako ste u brizi može se provjeriti urin i razina glukoze, nije komplicirano..

latica1982

Poštovani, napravili smo nalaz krvi i urina, na prvom nalazu blago povišen kreatinin, ponovili smo nalaz, pa je na drugom blago povišen i kreatinin i urea. Nakon toga smo napravili nalaz 24satnog urina gdje je kreatinin i dalje blago povišen(relevantna vrijednost do 125, rezultat 136), proteini normalni. Trenutno čekamo termin za UZV bubrega. Mene zanima da li je to jako opasno i na šta može ukazivati taj povišeni kreatinin? Djevojčica 6,5 godina, 126cm i 25kg.
Hvala Vam na odgovoru, Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nije moguće reći da li je nalaz blago povišenog kreatinina značajan ili ne. Manje je vjerojatno da je uzrokovan bolešću bubrega, stoga nakon nefrološke obrade treba istražiti druge moguće uzroke, primarno ovdje mislim na mišićne bolesti. Ovako blago povišene vrijednosti mogu biti uzrokovane virozama ili jačom tjelesnom aktivnošću.