Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Dijete progutalo novčić

akro

Poštovani,
prije 10 dana djevojčica od 19 mjeseci možda je progutala novčić.
Novčić joj jest bio u ustima i zagrcavala se, no otac ju je okrenuo naglavačke i nismo sigurni da li je novčić ispao van ili ne (jer je bilo još novčića na podu). Zagrcavanje je prestalo.
Telefonski smo konzultirali Klaićevu bolnicu i tada su nam rekli da pratimo stolicu, ali do sada ništa nije izašlo.
Djevojčica se ponaša normalno, ima urednu stolicu, redovito svaki ili svaki drugi dan. Ne pokazuje nikakve znakove boli.
Kovanica je bila veličine 50 eurocenti ili manja.
U Klaićevoj su spominjali rendgen, no prepustili nama da se odlučimo hoćemo li na rendgensko snimanje doći.
Molim Vas za savjet - Da li je potrebno izlagati dijete zračenju obzirom da nismo sigurni da li je išta progutala ili ne? Hoće li zračenje u tako ranoj dobi imati neke druge posljedice?
Da li se novčić mogao zaglaviti negdje u respiratornom ili probavnom sustavu, a da do sada nije ispoljila nikakve simptome? Koji bi bili simptomi da se zaglavio?
Hvala unaprijed na povratnoj informaciji!
Srdačan pozdrav!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Novčić u pravilu izađe stolicom ako se proguta, teško da je ostao u probavi a da nema nikakvih smtnji. U dišnim putevima bi izazvao žestoki kašalj. U Vašem slučaju ne nalazim potrebe za rendgenskim snimanjem.