Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Djecija glista

Alemaks

Poštovanje.
Dječak starosti 19 mjeseci već neki period jako loše spava, budi se nakon sat-dva nakon što zaspi i tokom cijele noći vrti. Prisutno je crvenilo oko čmara. Nalaz na parazite je negativan, međutim pedijatar nam preporučuje Vermox ili Soltrik sirup 2x5ml u 3 dana. Kod nas ga trenutno nema nabaviti pa smo našli samo Combantrin sirup koji je pio 3 dana u nešto manjoj dozi po uputstvu naspram kilaže.
Međutim, 3. dan nakon korištenja simptomi se nisu povukli, nešto blaži jesu ali nisu nestali.
Zanima me sljedeće:
Da li nakon 15 dana smijemo ponoviti dozu Soltrik ili Vermox sirupom umjesto sirupa koji smo davali?
U slučaju da ih se i nakon ponovljene terapije ne riješimo, koliko dugo se smije ponavljati terapija ovim lijekovima (sa razmakom od 15 dana)?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Riječ je o istom lijeku koji je preporučen, treba ga dati u punoj dozi - nećete ga predozirati. možete ponoviti istu dozu za 2 tjedna. Po potrebi se može svakih desetak dana davati po jedna doza. Čmar redovito mažite klotrimazol (plimycol) kremom dok ima crvenila..

Alemaks

Hvala Vam. Samo nisam shvatila da li svakih 10ak dana ponavljati dozu od 3 dana i 2x5ml ili samo jedan dan?
I smije li se izmedju terapijs uzimati neki ulje na biljnoj bazi protiv parazita?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Lijek se umjesto 3 dana daje samo jedan dan. U ljekarnama možete potražiti ulje crnog oraha.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ulje se može davati neovisno o primjeni lijeka protiv parazita, prednost imaju ulja proizvedena EPS tehnologijom (EPS/phytostandard ekstrakt, na francuskom extraits de plantes fraîches standardisées, standardizirani ekstrakti ljekovitih biljaka).