Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Upit u vezi cijepljenja

Livinchibile9

Beba cijepljena sa hexacima 6u1 Pasteur i za pneumokok sa navršena 2 mjeseca života, docjepljivanje slijedi kad navrši 4 mjeseca ..
Zbog blaže reakcije na to cjepivo ja bi htjela cijepiti ga s nekim vremenskim odmakom...smijem li to ima li kakve štete ako ne cijepim u 4 . nego u možda 5 .mjesecu života , koji bi bio krajnji rok za docjepljivanje ? Hvala unaprijed

julija84

Dobro večer. Ovako kod nas stvari stoje. Djete mi je rođeno 9dana prije termina. Rođen je prirodnim putem sa pupčanom vrpcom oko vrata. Glava je bila plava kao malom štrumfiću. Bio je star mj.i pol dana kada sam primjetila izraslinu na desnom butiću. Kada su nas izvozali 15dana napokon smo došli do liječnika koji radi svoj posao pošteno. Pregledao ga je i nakraju je na tom butiću izvadio 5ml gnoja. Dijete je tih dana bio jako razdražljiv. Pa me sad zanima dali je moguće da je to nuspojava cijepiva? Jer mi je dotična doktorica rekla da citiram njene riječi "nezna se niti će se ikad saznat". Meni to jako smrdi na neki zataškavanje. I još jedna stvar poslije toga primio je sva cijepiva no međutim nakon cijepiva sa 1.5g.nastaje problem. Prestaju pokazne geste i govor. Sad je dijete staro 6god.i dijagnoza mu je poremećaj govora i komunikacije. Cijepivo s 5godina odgađamo jer me jako strah da se nebi vratili na staro. Pa vas molim vaš savjet . Oprostite na ovolikom pisanju. Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Vjerojatno je gnojna nakupina nastala zbog primjene cjepiva. Moguće je da je tom prilikom iglom unešena bakterija s površine kože a moguće je da je došlo do tzv. aseptičke nekroze (neinfektivnog oštećenja tkiva) ako cjepivo nije dato u mišić nego u potkožno masno tkivo. U svakom slučaju je riječ o ekstremno rijetkom događaju (ja ga ne vidjeh niti sam čuo nikoga od kolega za slično). Što se tiče razvojnih poteškoća one se upravo javljaju odnosno zapažaju u ranoj dobi i povezivati ih s cjepivom je pogrešno a može biti i opasno ukoliko se ne pruži zaštita.

Livinchibile9

Poštovani doktore da ne otvaram novu temu pisat ću ovdje
Muško dojenče 4 mjeseca isključivo dojeno i dojeno na zahtjev
Od 2 mjeseca se borimo sa gljivicama na jeziku ima ih samo na zadnjem kraju jezika prema grlu prednji dio jezika čist obrazi i desni čisti
Potrošili smo 2 tube rojazol gela .dok koristimo rojazol one se povuku kad prestanemo opet dođu
Ne primjećujem da mu smeta prilikom dojenja dobro napreduje rođen sa 3540 sa 3. mjeseca imao7100 g po visini je iznad prosjeka na onoj ljestvici sad ne znam koliko ima jer nismo još bili na sistematskom, veselo i razigrano dijete okreće se sam na trbuh i pokušava puzati . Mene jako muče te gljivice zašto neće prođu . Ja osobno nemam nikakvih bolova u dojci u početku sa njegova 2 mjeseca ponekad bi mi sjevnilo samo u jednoj dojci što bi mogla biti naznaka da ih imam u mliječnim kanalićima. Inače od prije imam povijest vaginalnih infekcija svaki papa test pokaže veću količinu kandide ali nemam simptoma nikakvih , do prije trudnoće i poroda radi obilnih menstruacija imala sam uvijek nisko željezo i hemoglobin ujedno sam i dobar potrošač ugljikohidrata mliječnih proizvoda i slatkog .... Pokušavam se ostaviti slatkog i rafiniranih šećera trošim više acidofila
Održavam higijenu promjenim dnevno više pamučnih majica , ne koristim grudnjake ni jastučiće , perem dojke u prokuhanoj vodi iza svakog podoja . Prilikom podoja mlijeko uvijek curi , većinski dio dana a i noći dijete je uvijek na prsima što stvara vlažnu atmosferu i teško mi je to izbjeći
Sad je problem što dijete kad nije na prsima mahnito trpa ruke u usta , ne koristimo dude ni bočice . Što se tiče tih gljivica stalno se vrtimo u krug . Rojazol prvu tubu po preporuci pedijatrice mazala sam sebe i njemu davala 1/4 žličice ujutro i navečer nakon obroka i čekala da prođe 15 -20 minuta kako mi je rekla , gljivice su prošle ja sam prestala sa mazanjem i one su se vratile . Jesam li trebala dalje nastaviti mazati nije mi rekla koliko dugo se maže ? Gljivice su od rojazola prošle za dva dana poslije se opet vratile
Pričavši sa drugom pedijatricom rekla mi je da mažem sebe iza svakog podoja a ne moram mazati njega , gljivice su opet prošle i opet se vratile potrošili smo cijelu tubu mazala sam se dva tjedna
Druga tuba rojazola potrošena je na mazanje mene i njega iza svakog podoja bi mu stavila malo i čekala sam pola sata do idućeg podoja jezik se rasčistio pa su opet došle
Još uvijek ima gljivica na korijenu jezika nisu debele naslage ali ne skidaju se s gazom ostaje uvijek isto kao zaprašeno bijelo
Šta mi je raditi , ponavljam da je vjerojatno problem u meni kako da ja svoj organizam očistim od gljivica ? Jesam li pretjerala sa upotrebom rojazola pa više ne djeluje , najvjerojatnije nisam uopće dobro slijedila upute , zašto svaki pedijatar savjetuje drugačije korištenje ja više ne znam kako to koristiti i koju količinu koristiti .jedan kaže dva tjedna drugi kaže 3-4 dana ?
Smijem li koristiti ikakve preparate za poboljšanje imuniteta jer mi se čini da je moj imunitet jako loš iz tog razloga mali stalno dobiva gljivice a njegov imunitet još se ne može izboriti s njima ? Šta mi je raditi . Rojazol pomaže dok se koristi čim se prestane eto gljivica natrag .

Livinchibile9

Još da nadodam obiteljsku anamnezu ako je bitna
Sestra 11 godina zdrava nikad teže bolovala nema na koži nikakve tragove gljivica niti igdje po sluznici

Otac 39 godina novotkrivena šećerna bolest ima kožne gljivice mjestimično na leđima te maže canestenom.

Ja kao majka zdrava osim možda oslabljenog imuniteta u prošlosti česte vaginalne infekcije i sideropenična anemija koja je sad za vrijeme dojenja pod kontrolom
Nemam šećer niti ikakvu kroničnu bolest i nemam nikakvih razvijenih gljivica po koži niti ikakve simptome kandidijaze
Ne pijem ne pušim ne drogiram se ne koristim nikakve lijekove nastojim se hraniti pravilno zdravo i redovito premda mi nekad i ne uspijeva

Dijete nema pelenski osip što je valjda znak da se gljivice nisu proširile dalje usta , nije razdražljivo uredno siše razvija se i napreduje dnevno dosta mokrih pelena a stolicu ima jednu obilnu kašastu kao pasta svaki 10 dana zlatno žutu pedijatar kaže da je to normalno za dojeno dijete
Perem ruke iza svakog mjenjanja pelena
Svi se u kući pridržavamo svih mogućih higijenskih uputa ali eto od 2mj života do sad 4.dijete uvijek ima na stražnjem dijelu jezika naslage gljivica .

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ljudski organizam je kontinuirano u kontaktu s gljivicama, ima ih u probavi a spora gljivica ima svuda oko nas. Problem nastaje kada gljivice prevladaju i uzrokuju bolest (upalu sluznica i kože). Malo bijelih naslaga na korijenu jezika najčešće i nije problem i ne treba se tretirati (pitanje je da li su uopće u pitanju gljivice). Značajnija upala koju treba liječiti se vidi kao obilne naslage na cijelom jeziku, katkada i na lukovima ždrijela i sluznici obraza. Rojazol se može davati koliko god je potrebno, načelno se daje 4-5x na dan nakon podoja, pola kavene žličice u usta da ga dijete rasporedi po cijeloj usnoj šupljini i nešto od toga proguta. Nakon toga ne treba davati piti kroz razumno dug period (koliko se može) jer Rojazol bude ispran i ode u želudac. Dokle god je dijete dobro ne treba brinuti.

ReginaPhalange

Poštovani,

Postavljam pitanje ovdje da ne otvaram novu temu. S obzirom na aktualne probleme oko hripavca ljubazno bih Vas zamolila da mi pojasnite našu situaciju: sin ima 10 godina i prošle godine u studenom smo kod pedijatrice dogovorili cijepljenje protiv dječje paralize jer se isto provodilo u školi kada njega nije bilo.
Kasnijim uvidom u knjižicu cijepljenja vidim da je pod cjepiva za dječju paralizu zadnji datum 2015. godina, 4. doza, a to cijepljenje koje smo obavili u studenom je bio Infanrix Dtp. Pedijatrica je u međuvremenu otišla, došla je druga koja naravno ne zna što se točno dogodilo da su mu dali drugo cjepivo pa sada svi imamo upitnike iznad glave.
Dakle, kod cjepiva Dtp, Dt, T zabilježene su 4 doze Pentaxima, prema kalendaru (2014. i 2015. godina), te boostrix u 2019.
Zadnje upisan je Infanrix DTP (pod doza piše R2), studeni 2022. Čitala sam da se Infanrix ne daje djeci iznad 7. godine života, on je tad imao 9, te Vas ljubazno molim za informacije je li ta 6. doza trenutno može pomoći u ovoj situaciji s hripavcem, pruža li ikakvu zaštitu ili zbog godina djeteta ni na koji način ne pomaže, te možemo li očekivati nekakve negativne strane tog cijepljenja?
Također me zanima trebamo li ga na kraju docijepiti protiv dječje paralize obzirom da je zadnje cjepivo primljeno u 2015.?
Kod manje djece koja su cijepljena po kalendaru, u pitanju je dvogodišnje dijete, jesu li dovoljno zaštićena od hripavca?
Kako je uopće došlo do ove situacije s hripavcem, jer iz medija doznajemo o razini procijepljenosti u pojedinim županijama, no koliko znam cijepljenja su za djecu obavezna i nepravilnosti oko istoga sankcioniraju se kaznama, djeca ne mogu biti upisana u vrtiće, čak se i kod upisa u školu traži uredan cijepni status. Kako je moguće da se pojedinci ne cijepe i ne snose nikakvu odgovornost? Kada je moj sin bio novorođenče, u ordinaciji naše tadašnje pedijatrice stajao je natpis da djeca čiji roditelji ih ne žele cijepiti ne mogu biti upisana kod nje. U vrtiće se također nisu mogli upisivati oni koji bez opravdanog razloga nisu primili sva cjepiva. Sada ispada da svako treće dijete nije cijepljeno i nitko ne snosi nikakvu odgovornost. Moram priznati da mi nije jasno što se promijenilo u zadnjih nekoliko godina i mislim da nije pretjerano razmišljati o tome koliko su nam djeca uopće sigurna u kolektivu?

Unaprijed zahvaljujem!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Infanrix DTaP se daje do navršenih 7 godina, nakon toga može ići ista kombinacija ali s manjom koncentracijom antigena P (hripavca) i D (difterije. Obzirom da nakon cijepljenja nije bilo jače lokalne reakcije i visoke vrućice može se pretpostaviti da je zaštićenost od hripavca dobra. Treba primiti cjepivo protiv polia. Mlađa djeca cijepljena po redovitom programu imaju dobru zaštitu.

Ostatak pitanja o epidemiji hripavca, društvenim normama i propisima zahtijeva kompleksan odgovor no za ovu prigodu mogu reći da uzrok leži u više čimbenika:
1. cjepivo nema 100% zaštitnost i ona nakon 7-8 godina često oslabi te se sporadično javljaju sučajevi hripavca u školskoj dobi (10-14 godina).
2. protuepidemijske mjere protiv korone su priječile i prijenos hripavca tako da je kroz ovih par godina broj djece s oslabljenom zaštitom povećan (nisu oboljevala).
3. nedosljednost u sprovedbi programa cijepljenja, nepridržavanje zakonskih propisa i nepridržavanje preporuka struke su značajno doprinijeli broju oboljelih i širenju zaraze.