Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Problem s urinom

Mely123

Poštovanje,
moja kćerka 3,5 godine stara unazad par dana ima problem s prvim jutarnjim uriniranjem.
Naime već tjedan dana ima prehladu(kašalj,nos curi i imala je temp koja je trajala 3 dana).
Sve to prepisujem klasičnoj prehladi.
Ali unazad 3 dana mi se počela žaliti prilikom prvog jutarnjeg uriniranja da ju dolje"boli" (vj ju pecka) i zaista taj PRVI jutarnji urin bude onako mlječno zamućen i ima neugodan miris.
Svi OSTALI urini tijekom dana su uredni i ona se na njiha ne žali(čak sam je i dr vodila,pregledali su joj urin,bio je uredan.Mada je to bilo 14 h popodne,jer smo tad dobili termin.
Ali sam i pretopostavila da će rezz biti uredni,jer kao što rekoh samo taj prvi urin je koma).
Napominjem da više nema temp,samo kašlje.
Evo i danas opet ista stvar opet prvo jutarnje mokrenje,ona se žali na bol i urin opet loše izgleda(znam to jer vidim,pošto mokri u svoju malu tuticu).
I moram nadodati da je ona rođena s potkovastim bubrezima(bez patologije i sve je uredno,bar su nam tako rekli na UZV kojeg smo radili kad je rođena).
Sad nezz što da radim,ako i je infekcija,zašto je samo izražena ujutro kod prvog mokrenja,a ostali urini tjekom dana su uredni?
Jednom prilikom mi je rekla i da je boli malo dolje u trbuhu,zaboravih napisat to.
Nadam se Vašemu odg.

Hvala
Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Zamućenje urina može biti uzrokovano kristalima kojih ima naročito puno u koncentriranom urinu - a uobičajeno je takav ujutro. Povećajte unos tekućine, maknite hranu koja povećava razinu kristala (zeljasto povrće, namirnice s C vitaminom) - najbolje davati dosta vode i mlijeka. Kristalići mogu uzrokovati peckanje prilikom mokrenja. Ponovite pregled urina i urinokulturu.

Mely123

Hvala na Vašemu odgovoru.
Kod malene se ipak pogoršalo s mokrenjem i tijekom dana.Svako mokrenje je bilo bolno.
Dali smo zatim prvi jutarnji urin na analizu.
Ali radi tih bolova tjekom mokrenja nam je dr odmah propisala antibiotik.
I ordinirala uzv mokraćnog sustava(jer kako sam navela ona ima potkovaste bubrege) pa da se to još prekontrolira.
Antibiotik je počela uzimati,da bih nakon par dana došao nalaz urinokulture da se radi o PROTEUSU MIRABILISU ,te nam je ordiniran novi antibiotik.
Dali Vi savjetujete još nekakav pregled koji bi trebalo obaviti?
Te kako u budućnosti spriječiti uopće nasatanak same infekcije(jačanjem imuniteta,čajevima itd)?
Nezz odkud Proteus,njega sam nekako najmanje očekivala u urinu,više sam se nadala E.colli?

Hvala Vam
Lp

Mely123

Samo da se još nadovežem na prethodnu poruku.
Ona je također imala prije 6 mj diječije gliste(otkrila sam ih na taj način jer sam baš jednu zatekla na međici,tj više prema genitalnom djelu gore).
Popila je sirup..
Dali postoji mogućnost da su gliste još tu i da su se proširile unutar vagine i da joj uzrokuju smetnje?
Jer ona se i sad 3 dana nakon odgovarajućeg antibiotika žali na bolove dolje.Mada mokri sad uredno.

Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Niste napisali da li je bilo upalnih stanica (leukocita) u mokraći te u kojem brpju je izolirana bakterija. P mirabilis inače živi u crijevu, slično kao i E coli. Ako postoji crvenilo spolovila i kože oko čmara moguće jest da ima glistice i da rade sve navedene smetnje. U tom slučaju bi bilo dobro popiti kuru mebendazola (2x1 tbl ili 5 ml kroz 3 dana. Spolovilo perite čajem od kadulje i mažite klotrimazol (Plimycol ) kremom. Neka pije što više vode. Ako je evidentno da je u pitanju upala mokraćnih kanala treba razmisliti o mikcijskoj cistouretrografiji pod ultrazvukom (CEVUS).

Mely123

Zahvaljujem na prethodnom odg.
Ovo gore šta ste naveli(sirup za glistice).Mislite na 1x 5ml(na dan) kroz tri dana?
Što se tiče upale urinarnog trakta.
Pedijatrica nas je uputila na UZV mok sustava.Koji smo obavili nakon antibiotske th.
Nalaz UZV:
Lijevi potkovasti bubreg.
Isključenje pijelonefritisa.
Mokraćni mjehur uredan,umjereno napunjen 50ml,može se vizualizirat mlaz urina( power doppler).
Ne može se dokazat retrovezikalna dilatacija uretera.
Desni bubreg=70mm x 33mm x 35mm,volumen 39 ml.
Lijevi bubreg=68mm x 32mm x 38mm,volumen 41 ml.
Uredan izgled mok kanala,mjehura i bubrega s obje strane.

Komentar dr koji je radio UZV-nemate razloga za brigu,bitno da nema refluks,neka pije što više vode i čaja od brusnice.
Nije mi jasno kako je on na temelju UZV vidio da nema refluks?

S nalazom sam otišla kod naše pedijatrice,koja to gore navedeno sve potvrđuje i smatra da nemoramo ništa dodatno raditi od pretraga.
Nalaz urina smo ponovili,bio je uredan.Malena zasada uredno mokri bez žaljenja.

Nakon razg s pedijatricom,NA MOJE INZISTIRANJE,rekla je da nam može dat uputnicu za urologiju,di će nam vjerojatno opet nap UZV i po tome nas savjetovat za dalje,ako će biti potrebno.Jer ona smatra da nema potrebe.

Pa sad nezz što vi mislite o svemu,dali posezat za ovim gore te eventl tada vidit s njima na urologiji za mikcijsku cistouretrografiju?

Hvala
Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Predlažem 2x5 ml kroz 3 dana. Ultrazvukom je isključen refluks većeg stupnja, onaj manjeg se ne može vidjeti. Mikcijska cistouretrografija nije baš ugodna za dijete i predlažem da se ona radi ako se upala ponovi. Važno je redovito raditi kontrole urina i urinokulture, naročito ako posumnjate na upalu (loš miris ili izgled urina, povišena temperatura) - dakle važno je da moguća nova upala ne traje dulje vremena neprepoznata. Tako da nema većeg rizika ako i postoji manji refluks koji će gotovo sigurno spontano nestati.