Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

docjepljivanje pneumo 23

Nevia

Poštovani dr. Richter,

Dijete je cjepljeno prevenarom sa 11 i 13 mjeseci. Dali je potrebno docjepljivanje cjepivom pneumo 23? Naša mi je pediatrica rekla da nije jer prevenar štiti djete do od prilike četvrte godine od najopasnijih vrsta pneumokoka, pa da citiram : ne maltretiramo dijete stalnim pikanjem. Dok je pedijatrica od moje kolegice drugog mišljenja , odnosno , mišljenja je da je dobro napraviti docjepljivanje sa pneumo 23 ,nakon druge godine , jer prevenar štiti od 7 sojeva,a pneumo 23 od 23 soja pneumokoka.E sad mene zanima vaše mišljenje ... Dali bi bilo dobro napraviti docijepljivanje sa pneumo 23 ? Jer bih doista htjela , ali neznam na koji način da se postavim prema doktorici koja mi je rekla da nije potrebno.

Zahvaljujem na odgovoru

Darko Richter, dr. med.

Vrijedi mišljenje broj 2, tj. treba docijepiti nakon dobi od navršenih 2 godine s Penumo23.