Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Dojenje i adaptirano mlijeko

M4C1

Postovani, imam pitanje. Imam sina koji je star 3mj i tjedan dana. Iskljucivo je dojen prva dva mjeseca, a nakon toga smo uveli flasicu adaptiranog mlijeka Nan 1 prije spavanja jer nece nikako zaspati uz sisu te jede flasicu ako je na cuvanju kod bake ako ja moram negdje ici jer se ne mogu izdojiti, izdojim mozda 30ml, samo ako on sisa ide. Naime rodio se sa 3180g i 46cm, a sa 2 i pol mjeseca je imao 58cm i 6240g(u mjesec i pol je dobio 2kg). On sisa svakih sat i pol do dva i aktivno sisa oko 20min. Meni se cini da je on puno dobio u tih mjesec i pol, pedijatar nije nista rekao osim da je velika beba. Mene zanima je li to normalno sto je dobio 2kg u mjesec i pol te ima li to vise veze sa tim sto on sisa puno ili s tim sto prije spavanja dobije flasicu ad-a? Svi mi govore da je to normalno jer je on i narastao 12cm do sad, ali ja sam svejedno zabrinuta jer pise da beba sa 6mj tek udvostruci svoju porodajnu tezinu..

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ništa od navedenog ne ukazuje da postoji bolest, flašicu bih svakako izbacio.

Ana_Lena

Poštovani doktore,

imam djevojčicu staru 4,5 mjeseca. Rođena 38+6, Apgar 10/10, 49 cm i 3390 g. Dojena je prva tri mjeseca u kombinaciji s AD-om zbog moje smanjenje produkcije mlijeka. Lijepo napreduje, u prva tri mjeseca dobila je oko 750g/mjesečno, a na zadnjoj kontroli 20.5. ima 6,5 kg i 65 cm.

Prvih 2,5 mjeseca imala je strašne kolike pa smo koristili Novalac AC vrstu mlijeka, no kako je ta faza prošla, a dijete ide prema 6 mjeseci, zanima me biste li preporučili da prijeđemo na neku drugu vrstu mlijeka unutar Novalac obitelji? Također, ako imate savjet kako rasporediti obroke. Dijete spava od 21:30h do 6:30h s jednim buđenjem za hranjenje, a jede ukupno pet obroka 3x150 ml i 2x180ml, pojačali smo večernji obrok i prvi jutarnji. Naš pedijatar nam je preporučio da sami odaberemo kako dalje, ali voljela bih potvrdu da ne griješimo.

Unaprijed zahvaljujem i srdačno Vas pozdravljam.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Opisani raspored prehrane je uredu, možete uvesti Novalac 2.
LP