Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

exantema subitum

luka

Poštovani,

Moja petnaestomjesečna kćer je prije 15 dana dobila osip po tijelu koji je bio najizraženiji po leđima i vratu, a sutradan je dobila i proljev koji je trajao 4 dana. Nakon toga proljev je nestao i nije ga imala 3 dana. Nakon toga je dobila temperaturu 39,6, povraćala je dva puta u noći i ujutro je bila hospitalizirana, gdje se liječi infuzijama Glukosaline II, te antipireticima. Tri dana febrira do 39.6, a ta temperatura niti uz antipiretik(voltaren) ne pada ispod 38. Tijekom hospitalizacije imala je kašastu stolicu, te nije povraćala. Četvrti dan afebrilna, ali je izbio osip tipa exantema subitum. Nalaz koprokulture i rotalexa negativan, HK: nalaz nije pristigao.Nalaz:SE 11, CRP 4.4 mg/ml.E 4,29 T/L,Hb 117 g/L,MCV 78,Ht 0,33, L 11.7 g/L, štap 5, seg 71, lim 21, eo 1, mon 2%. Urin bo., bris grla i nasopharyngsa: uredan.
Peti dan boravka je puštena kući, no odmah sutradan se pojavio učestali proljev, te dijete nakon unosa tekućine i dijetne hrane u organizam odmah povraća. Danas, dan nakon otpusta je opet hospitalizirana(nema temperaturu). Ljubazno molim Vaše mišljenje, s obzirom da se mišljenje doktora svodi na hipotezu o mogućoj zarazi virusom kojeg je "možda" dobila u samoj bolnici tijekom prve hospitalizacije.
Hvala i srdačan pozdrav,
zabrinuti roditelji.

Dr. Darko Richter

Tijekom liječenja u bolnici, dok traje rješavanje stanja koje je aktualno, nije uobičajeno davati "drugo" mišljenje. Najbolji uvid ima onaj koji dijete vidi i svakodnevno pregledava. Inače, čini se da se doista radilo o exanthema subitum ili trodnevnoj groznici (visoka temperatura koja četvrti dan pada uz pojavu osipa), no i o dodatnoj, najverojatnije drugoj virusnoj infekciji (probavni simptomi sa i bez temperature).
Gdje ju je dobila, ostat će dovijeka samo pretpostavka.