Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

garasone kapi

sonja

imamo 9mj. djevojcicu kojoj je unazad tjedan dana procurio nosic. sekret je bio proziran do danas kad je krenuo zuti sekret (neobilan). djevojcica je dobre volje i nije febrilna.
pedijatrica nam je na telef. upit preporucila da kupimo i ukapavamo kapi Garasone (2-3 kapi 3 put dnevno). u sadrzaju supstance nalaze se i kortikostereoidi - da li je to primjerena terapija, te da li je doza pravilno odredjena (magistra u ljekarni nas je upozorila da je to prevelika doza za tako malo dijete)?
do sada smo nosic spricali s sterimarom.
hvala na odgovoru

Dr. Darko Richter

Garasone kapi indicirane su za oči, a koliko ja znam ne baš za nos, iako u principu možete u nos kapati ono šti ide u oči, ali ne i obrnuto. Najbolje bi bilo evakuirati sadržaj ručnom pumpicom za čišćenje nosa (nabaviti u ljekarni), uzeti obrisak na bakteriološko ispitivanje, i zatim odrediti antibiotski sirup po eventualno nađenoj klici.