Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Hipotonija kod djeteta

petra0001

Pozdrav, imam dečka u dobi koji je prije 2 dana navršio 6 mjeseci te kojem je pregledom fizijatra ustanovljena hipotonija - kao kasni u usvajanju reakcija uspravljanja. Preporuka fizijatra je 2×tjedno raditi vježbe (Vojta terapija). Koliko sam uspjela isčitati to je dosta agresivna terapija i provodi se kod težih slučajeva. Po mojoj procjeni on se zaista dobro razvija - okreće se s leđa na trbuh, drži glavicu uspravno na trbuhu, rukama hvata igračke dok je na trbuhu, raširio je šakice, stavlja nožice u usta....na trbuhu se odiže do podlaktica. Dali je zaista potrebna toliko agresivna terapija, ne može li se to izvježbati/ojačati nekih manje agresivnim vježbama? Niže stoji nalaz koji smo dobili kod fizijatra.

Poseže za igračkama kroz PR hvat. U supinaciji trup u podlozi, široko sveden, hipotonija izražena centralno i na trupu. Rotira obostrano do pronacije, oslonac do podlaktica, slabija aktivacija uspravljanja, oslonac trupom potpuno u podlozi, asimetrija trupa uz konveksitet lijevo te fleksijski obrazac desno.

Hvala.
Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Preporučam da zatražite drugo mišljenje - potražite savjet drugog fizijatra, naročito ako dijete na Vojta terapiji radi žestoki otpor.

Antonija185

Doktore molim Vas da li mi možete reći zašto se treba uraditi drugo mišljenje ako dijete prilikom izvođenja Vojte radi žestok otpor?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ako djetetu ne paše terapija po Vojti može se sprovoditi terapija po drugom konceptu, npr po Bobathu.