Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

INFICIRANA UŠNA RESICA

bubimir

Pozdrav,
imam dijete od 15 mj , probusila sam joj uso prije 2-3 mj sve je bilo u redu do jucer, ne znam je li zapela ili povukla desno uho al se resica inficirala, otečena je i krvari prvo je izasao gnoj- molim vas recite sto da uradim prvo sam izvadila nausnicu ali onda zarascuje sve unutra sad sam joj probala vratiti ali ne mogu ju uopce zakopcati jer je oteceno cistim joj stalno alkoholom.

Darko Richter, dr. med.

Zaboravite na naušnice, dok samo dijete ne odraste. Sada joj mažite Garamycin mast svaki čas na tu resicu, i to tako da nešto uđe i u rupicu, i to s obje strane. Evo mali razlog zašto sam sretan što sam se rodio (i ostao) muško.

bubimir

ha ha ha...zanimljivi ste vi doktore, hvala na odgovoru, evo nocas sam uspjela svu onu krv iz kvržice istisnuti van sa stapićem za uho umocenim u domaću "rakiju" blunk)) pa cemo vidjet kako će biti ujutro.
Hvala!! Pozdrav!!!

Darko Richter, dr. med.

Domaća rakija jako je slabi alkohol (20-40%), u odnosu na antiseptički koncentraciju apotekarskog/medicinskog alkohola (70%), pa bih vam preporučio da ipak stavljate antibiotsku mast.

bubimir

Hvala, evo kupili smo mast.jutros je na resici sa zadnje strane jos zadebljanje al nije natečeno i onako ljubicato tamno, zapravo nema bar koliko je vidljivo vise krvi samo je ostalo malo zadebljano.
hvala jos jednom i pozdrav do daljnjega!!!

bubimir

hvala jos jednom na ukazanom vremenu, mast smo evo kupili samo mi recite koliko joj cesto mogu mazati s obzirom da dijete ima 15 mj?

Darko Richter, dr. med.

Što češće, to bolje. Ako se nast ne vidi na koži, opet namazati. Dok ne pobijedite infekt.

ptichica

Pozdrav i ispričavam se što upadam kao padobranac ali nigdje ne mogu nać odgovor na slijedeći upit koji je vezan za ovu temu pa bih vas molila za savjet:
-Kao dijete probušila sam uši i kad su se ušne resice inficirale, samo sam skinula naušnice i rupice su zarasle. Prošlo je od toga već 20 godina, ali u jednoj resici je uvijek ostala gnjojna kesica, balotica koja je ovisno o godišnjem dobu rasla ili se smanjivala a i šetala okolo područja spoja resice i obraza. Sad je opet resica počela naticati, balotica je 1,5cm velika ali ovaj put i bolna na dodir.
Da li je to problem oko kojega bi se trebala brinuti i da li bi trebala ići u doktora ili na kirurgiju radi toga?
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Treba otići kod doktora (ORL ili plastičara) i vidjeti je li tamo zaostalo neko sitno strano tijelo, te, vjerojatno, to kirurški iščistiti.

Adela91

Zdravo. Molim vas za savjet.
Ja imam problema sa lijevom usnom resicom. Kad stavim nausnice u desnu usnu resicu sve je ok, ali kad stavim u lijevu usna resica natekne (ne boli) i kad izvadim nausnicu pojavi se i krv (bez gnoja). Otok nestane preko noci. Na kraju sam se odlucila da nikako ne nosim nausnice. sad
Kao mala nisam imala tih problema, pojavilo se prije 2-3 godine. Unaprijed vam hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nikako više nemojte stavljati naušnice jer se može razviti jača upala koja može razoriti hrskavicu uške. Najvjerojatnije se svaki put pokrene infekcija.