Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Još o Pneumo 23

Vesna

Cijenjeni dr. Richter,

od koje najranije dobi se dijete smije cijepiti cjepivom protiv pneumokoka (valjda sam dobro napisala)? Imam dvoje djece, mlađe je staro godinu dana. Starije ide u vrtić pa donosi doma vrtićke bolesti na koje je sam valjda već i imun, ali mlađi nije pa često poboljeva (virusne i bakterijske infekcije). Kad smo pitali njihovu pedijatricu za cijepljenje rekla nam je da za tako malu djecu postoji neko cijepivo u više doza koje se kupuje vani (naravno, skupo ko vrag). Jasno da smo spremni platiti, ali i izbjeći nepotrebna putovanja, ako je moguće.

Hvala,
Vesna

Dr. Darko Richter

Cjepivo za djecu ispod 2 godine zove se PREVENAR, i štiti samo od 7 serotipova pneumokoka (od ukupno 23), i to onih prevalentnih u Americi, gdje se cjepivo i proizvodi. Nemaju ga dosta niti Amerikanci, te bi bilo čudo da ga uspijete dobiti bilo gdje u slobodnoj prodaji na recept. Drugo cjepivo, PNEUMO 23, registrirano je i dobiva se u apotekama kod nas, funkcionira tek u djece s navršenih najmanje 2 godine. Daje se jedna jedina doza. Ako je vaše starije dijete prošlo 2 godine života, možete ga cijepiti. Nije ništa posebno skupo, mislim oko 120 kn.