Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

kako popiti sirup?

maja

Poštovani, imamo curicu 2 god. staru; kašlje i ima temperaturu pa smo dobili 3 (tri!) sirupa za piti, Dimidril,Klavocin i Lupocet. Naš problem je što za svaku žličicu sirupa koju treba popiti imamo nevjerovatne probleme jer djete pljuje,proljeva i grčevito se brani od mogućnosti da popije lijek.Unaprijed smo zahvalni za svaki savjet koji nam možete dati.

Dr. Darko Richter

Taško da ćete je uvjeriti da išta popije prije otprilike 4. godine života, ako sama neće. Lupocet za temperaturu možete joj dati u obliku čepića, a sniženju temperature pomoći mlakim kupkama (voda oko 29-30 stupnjeva C). Dalje je važno popiti antibiotik (Klavocin), a Dimidril je simptomatski lijek koji će malo osušiti i otvoriti nos. To možete postići i običnim kapima za nos (npr. Efedrin, Operil, Nafazolin, itd.). Dakle, još treba da date samo Klavocin, dvaput dnevno. Možete propisanu količinu sirupa navući u brizgalicu ili kapaljku i djetetu uštrcati dublje u usta ili pod jezik, i odmah joj dati vode da sve proguta. Nešto će ipak ući. Uz puno razumijevanje za ovaj inače dosta česti problem, želim vam puno uspjeha i puno strpljenja.