Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

krvni nalaz - interpretacija

Neshvacena

Poštovani,
kod kontrolnog nalaza krvi (zbog kronične limfadenopatije) pronađena je pojava 1% metamijelocita.
Učinjen je citološki pregled razmaza periferne krvi iz istog uzorka gdje nije zabilježen metamijelocit, ali je zabilježen 1% limfoplazma stanica.

Možete li mi, molim Vas, objasniti - je li nalaz takvih stanica razlog za strah i brigu?
Kakve su to stanice, koji je moguć uzrok njihove pojavnosti u krvi?

Dijete unazad pola godine nije imalo povišenu temperaturu niti druge znakove bolesti ili infekcija. Tumorski markeri, jetrene probe te ostatak krvne slike ne odstupaju od referentnih vrijednosti izuzev malo povišenih eozinofila (dijete ima nealergijski atopijski dermatitis).
Unazad tri godine pod nadzorom je hematologa zbog uvećanih i umnoženih limfonodula u svim pregledanim regijama (vrat, abdomen, prepone, pazusi), biopsija jednog od čvorova ukazuje na miješani reaktivni nalaz, a s visokim proliferativnim indeksom.
Ima manjek IgA, a po mišljenju imunologa otklonjena je sumnja na ALPS.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Krvnu sliku očitava stroj te je apsolutno najpouzdanije osloniti se na citološki nalaz. Obzirom na duljinu praćenja i izostanak bilo kakvih setnji sa sigurnošću se može reći da nemate razloga za strah od opasnih bolesti.