Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Laringitis i krup

Tonkovic4

Imam dečkića od 3 godine.Sa 2 je godine u 4.mj prvi put dobio laringitis.Usred noći se probudio i počeo kašljat da bi za 10 minuta prilikom drugog napada kašlja poplavio i otišli smo brzo na hitnu.Dali su mi inhalaciju Ventolinom i solumedrom te nas poslali u dj.bolnicu na Kantridu.On je bio dobro,inhal. su ga adrenalinom i dobio je dexametazon i poslali su nas doma.Nije bilo stridora više.6 mj.poslije jedno je popodne suho zakašljao,jurnuli smo našoj doktorici,no nije bilo stridora pa mu nije davala nikakvu terapiju nego je rekla da u slučaju opetovanog kašlja odmah krenemo na Kantridu.Par sati poslije on je opet zakašljao i u roku 2 minute počeo "hroptati" i teško disati.Putem do bolnice simptomi su se stišali i sve je bilo ok,dok nismo izasli van iz auta i ušli u bolnicu.On se rasplakao i počeo se gušiti,poplavio,pobjelio...brzo su ga prebacili na intenzivnu njegu.Dali su mu kisik,adrenalin i kortikosteorid.Drugi je dan bio bolje ,pa su nas sljedeći dan poslai doma bez ikakve terapije za ubuduće.Dijagnoza:virusni krup.Savjet je bio:kad čujete kašalj spremite se i što prije dođite kod nas jer mu treba adrenalin,a nikakvi drugi lijekovi ne pomažu.Nakon toga nas je naša doktorica poslala na Thalassotherapiu u Crikvenicu gdje su mu prepisali 2Xdan stisak Flixotide(u slučaju kašlja 2X2) i Ventolin u slučaju napada.Možete mi,molim Vas reći,kakvi su to lijekovi,čitala sam da su to pumpice za astmu i da djeluju na bronhe.Ima li to kakve veze s njegovim krupom?možete mi molim vas dati neke savjete kako da to probam spriječiti jer sam uspaničena i već kad mu se zaleti voda pa zakašlje počinjem se tresti.Što da napravimo doma,prije nego što odemo na hitnu?Kako mda mu pomognemo prilikom gušenja?Svaki njegov laringitis manifestira se kratkim kašljem(možda 2X) i odmah poplavi i počne teško disati.Sve se to događa u jako kratkom vremenu...Dosta daleko živimo od dj.bolnice Kantride.
Ima li laringitis kakve veze sa astmom?Postoji li mogućnost da on nakon što preraste krup dobije astmu?I,ima li laringitis veze sa fizičkom aktivnošću i hladnim zrakom?naime,dobili smo upute da ne izlazimo na hladan zrak...živimo u gorskom kotaru.
Molim Vas...Hvala na pomoći!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Subglotični laringitis označava prekomjernu reakciju sluznice u području ispod glasnica (jaki otok) koju uzrokuju virusne infekcije. U pravilu je riječ o ponavljajućem problemu i preporučam da nabavite inhalator te da na prve znake hroptanja započnete inhalaciju hipertoničnom otopinom soli (može se koristiti hipertonični Sterimar ili Marimer, uz dodatak Dexamethasona i kapi za nos (npr Operil P) kako bi se postiglo što brže splašnjavanje sluznice. Istovremeno se može dati Rectodelt čepić (kortikosteroid). Ventolin nije uobičajeni lijek za ovaj problem te je najvjerojatnije sličan problem prisutan i na sluznici bronha (i ona otiče pa se javlja sipnja - piskutanje i suhi zagušujući kašalj). U samom napadu Flixotide neće puno pomoći, bolja je prethodno opisana inhalacija. Ukoliko se napadi nastave može se pokušati sa prevencijom Singulairom. U napad dijete treba uspraviti (posjesti), hladan zrak će koristiti. Obzirom na dramatičnost Vašeg opisa preporučam da pozovete hitnu pomoć kada se slične epizode ponove. ako nije temeljni uzrok alergija (najvjerojatnije nije) tada se može očekivati da će vremenom ovakvi napadi biti sve blaži i potpuno nestati.

Tonkovic4

Hvala Vam puno na odgovoru.Recite,Singulair je kakav lijek i kako on preventivno djeluje?Ako počnemo njega koristiti do napada više neće dolaziti ili ? Mnogi su nam doktori rekli utješno kako će to s vremenom proći i biti slabiji,ali koje je to vrijeme,barem odprilike,?Čitala sam da krup najčešće napada do 3 godine djecu..moj je maleni upravo navršio 3..jel znači to da će biti još vrlo malo napada i da neće više biti u takvoj jačini? Nisu valjda napadi te žestine učestali kod sklone djece? Vjerujte...ne razmišljam više baš racionalno tako da se eto,ispričavam unaprijed na tolikim pitanjima.S obzirom da su mu je razmak između ta dva napada bio 6 mj...jel moguće da se još razrijede...pa da npr.potpuno izostanu?
Hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Uobičajeno subglotični laringitis traje 3-4 godine nakon prve pojave. No moguća su i značajnija odstupanja, znači može potrajati i duž, no napadi se načelno vremenom prorjeđuju i sve su blaži. Singulair ima ulogu spriječiti prekomjernu reakciju sluznice kada se dogodi upala; u pravilu nema nikakvih nuzpojava.

katalina

POSTOVANI,IMAM DJECAKA OD PET I POL GODINA,IMA HRONICNI LARINGITIS,IMAMO SVU "OPREMU" OD INHALATORA,PULMIKORTA, DEXAMETAZONA ALI OPET SMO ZAVRSILI NA HITNOJ PA CAK I NA KISEONIKU,SMJESTENI U BOLNICU OTPUSTENI KUCI JER SE SVE TO SMIRILO,ALI NAS MUCI ZASTO TAKO STRASAN NAPAD ,S OBZIROM DA VEC 5 GODINA IMA LARINGITISMI ZASTO TAKO JAK,JESTE DA SU RJEDJE NEGO RANIJE,LI INTENZITET NE POPUSTA,DA LI IMATE NEKI DODATNI SAVJET STO BI MOGLO POMOCI U PREVENCIJI? I JOS PITANJE U VEZI SA SLAJMOM KOJEG IMA MNOGO ALI NIJE U PLUCIMA,VEC U GRLU,KAKO DA GA IZBACI,KOJI SIRUP,CAJ BILO STA DA KORISTI DA TO IZADJE IZ GRLA,IRITIRA GA PA PROMUKNE OD KASLJA.HVALA UNAPRIJED.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Pokušajte Sterapiju montelukastom (Singulair, Melarth) koji je potpuno nedužan a može biti od značajne koristi u prevenciji napada. Nadalje preporučam inhalacije 3% otopinom NaCl.

babebeba

Postovani, imam dijete staro 2 godine i sklono laringitisu. Najcesce se dogodi prica da mi je dijete gotovo u potpunosti zdravo leglo, i onda se probudi usred noci jer ne moze doci do zraka niti pricati. Nije uvijek tako ali smo do sada tri puta usred noci zavrsili na injekciji Solu medrola i inhalaciji adrenalinom. Cesto taj laringitis na kraju uzrokuje i bronhitis a jednom je cak i virusnu upalu pluca dobio. Prije godinu dana smo bili 4 dana u bolnici radi urtikarije, doktori nisu bili sigurni uzroku istog, ali ja otpusnom pismu pisalo da je urtikarija uzrokovana virusom (dva prije toga je prebolio virozu, odnosno nije vise imao povisenu temperaturu). Naravno sva 4 dana je dobivao injekcije jer se urtikarija vracala, i treci dan boravka u bolnici su mu kontrolirali krv i rekli da nije bilo alergena u krvi. Moje prvo pitanje je da li je bez obzira na taj nalaz krvi moguce da dijete ima alergiju koja stalno uzrokuje laringitis. Dobila sam odgovor da dijete mlade od 3 godine nema smisla testirati, a i da ga ne treba testirati ukoliko ne bude imao dalje problema s alergijom u vidu urtikarije ili drugih ocitih simptoma alergije.? Zanima me i da li uzrok stalnog laringitisa moze biti u tome sto je nakon poroda proveo 9 dana na respiratoru? I imam jedno pitanje koje pretpostavljam da nema smisla ali jednostavno moram pitati. Kako prehlada pocinje zacepljenim nosicem ,ja mu ga u nekom periodu te prehlade pocnem sprickati sterimarom i imam osjecaj da upravo nakon toga se njemu javlja laringitis. Da li je moguce da sterimar dodatno nagriza njegove glasnice i samim time potice laringitis? Unaprijed se zahvaljujem i ispricavam na ovolikom upitu.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Mislim da bi bilo dobro konzultirati pulmologa-alergologa, postoji mogućnost dokazivanja alergije. No ako se laringitisi javljaju u sklopu prehlada tada je to malo vjerojatno uzrokovano alergijom. Preporučam preventivno ispiranje nosa i inhalacije hipertoničnom otopinom morske soli (2,3%) koja djeluje protuupalno i smanjuje otok sluznice. Ako se laringitisi često javljaju pulmolog će možda preporučiti montelukast - granule koje smanjuju otok sluznice koji se javlja uslijed upale.

babebeba

Hvala vam na odgovoru.