Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

mononukleoza

zabrinuta

Poštovani,
postoji liječnička sumnja da moja djevojčica ima mononukleozu. Možete li mi objesniti kakva je to bolest, kako se manifestira i može li ostaviti kakve posljedice? Također me zanima može li se uopće sumnjati na mononukleozu ako su nalazi seroloških pretraga na EBV i CMV svi negativni, a ako je napr. povišen broj leukocita, limfocita, te enzimi LDH i AST.
Hvala!

Dr.Darko Richter

Infekcijska mononukleoza je sindrom angine, povećanih limfnih čvorova s povećanjem jetre i/ili slezene i/ili poremećajem jetrenih proba. Tu bolest najčešće uzrokuju virusi iz herpes skupine: CMV i EBV, a misli se da slične manifestacije može imati i infekcija toksoplazmom. Stanje se miruje za par tjedana, a nema specifične terapije, osim mirovanja. Katkada se u grlu konicidentno nađe streptokok grupe A, pa tada treba primiti penicilin ili neki makrolidni antibiotik. Ako su serološki nalazi na EBV i CMV negativni, možda ih treba ponoviti da se vidi da li su u međuvremenu postali pozitivni, ili treba tragati za drugim uzročnicima, npr. već spomenutom toksoplazmom. LDH i AST mogu potjecati iz jetre, no još specifičniji je ALT, pa bi bilo korisnije imati taj podatak kao znak zahvaćenosti jetre, koja dio sindroma.

zabrinuta

Poštovani, u svom odgovoru spominjete i infekciju toksoplazmom pa Vas molim da mi objasnite što je to i o kakvoj je infekciji riječ? Inače nalaz ALT je rađen dva puta i prvi put ALT je bio 34, a drugi put 39.

Dr. Darko Richter

Sve potrebno u svezi s mononukleozom i toksoplazmom spomenuo sam u svom odgovoru, više ovaj čas nije potrebno.