Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

neutropenija - ABN

Danijela111118

Poštovani dr.
Sin starosti 10 mj radio KKS, u to vrijeme je imao gljivice na spolovilu (dobili rojazol i hipermangan obloge) i dva dana od vađenja krvi je imao neku virozicu (kihanje, curenje nosa). Brine me niska vrijednost neutrofilnih granulocita. I zanima me jel moguće da je tako niska vrijednost zbog tih gljivica i viroze? Dobili uputnicu za hematologa. Brinem sad oko te neutropenije. Da li je to stvarna slika s obzirom na okolnosti kad je KKS vađena (gljivice, prehlada)? Željezo smo dobili sirup piti 2 mj.
Nalaz prepisujem

HEMATOLOGIJA
Krvna slika
Leukociti 9.1, jedinica 10 na 9tu potenciju L
Eritrociti 4.71, 10 na 12tu potenciju L
Hemoglobin 104 L, g/L
Hematokrit 0.328, L/L
MCV 70 L, fL
MCH 22.1 L, pg
MCHC 318, g/L
RDW-KV 14.6, %
Trombociti 420, 10 na 9tu potenciju L
MPV 7.3, fL

DKS
Neutrofilni granulociti 1.20 L, 10 na 9tu potenciju L
Limfociti 7.37 H, 10 na 9tu potenciju L
Monociti 0.31, 10 na 9tu potenciju L
Eozinofilni granulociti 0.19, 10 na 9tu potenciju L
Bazofilni granulociti 0.04, 10 na 9tu potenciju L
Neutrofilni granulociti 13.2 L, rel %
Limfociti 80.9 H, rel %
Monociti 3.4 L, rel %
Eozinofilni granulociti 2.1, rel %
Bazofilni granulociti 0.4, rel %

BIOKEMIJA
Željezo 6, qmol/L
Nez.kap.vez.željeza (UIBC) 54, qmol/L
Uk.kap.vez.željeza(TIBC) 61, qmol/L

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nemate razloga za brigu, apsolutni broj neutrofila je 1,2 (precizije - 1200 u kubnom mm krvi dok je granica za oprez kada padnu ispod 0,5 (ili 500). Postoji blaža slabokrvnost i to je nešto što se često viđa naon infekcija. Svakako ponovite krvnu sliku, no kako ste upućeni hematologu on će sve riješiti.