Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

opseg glave bebe

andrear1

Moj sin je rođen s 4000g, 52cm i opsegom glave34,5cm. Na kontroli s mjesec dana glava je narasla za 5 cm i tada je bila 39,5. Sad smo bili na kontroli s 2 mjeseca i opseg glave je 41,5cm. Moja dr. govori da je to normalno. Beba je dobrog općeg stanja i u 2 mj je narasla 9,5cm i dobila na težini 2250g. Što vi mislite o tome i jel bi trebali obaviti neke pretrage.

Darko Richter, dr. med.

Ne mogu ništa misliti, jer, nisam siguran u mjere. Tako se se obratite svojoj pedijatrici.

andelaandy

imam sina starog 6 mj. tezak je 8520g ,dug je 66 cm a opseg glave mu je 44,5 * cm.
rodio se s opsegom glave 34 cm u prvom mjesecu je imao 36,3cm.U 5-om mjesecu starosti pedijatrica je primjetila da mu je glava veca od prosjeka te je izmjerila opseg 43,4 cm,28 dana kasnije tj jucer mu je izmjeren opseg od 44,5 cm.doktorica kaze da ima vecu glavu i da ce se to pratiti.dodala bi 3 stvari,"sindrom izlazećeg sunca" sam primjetila par puta znaci ponekad mu se vidi rub bjeloočnice iznad šarenice..obicno kad gleda prema dolje a ponekad kad skroz raširi oči.Druga stvar,nakon odlaska kod pedijatra mjerila sam mu više puta opseg glave i uvik je bilo 44 cm milimetar gori doli i 3 stvar ,ja i moj muz imamo takodjer veci opseg glave meni je 57,5 cm a njemu 59 cm.Zanima me dali postoji sumnja na hidrocefalus?brinem se zato sto znam da hidrocefalus i sindrom izlazećeg sunca mogu ici jedno uz drugo.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Preporučujem da se napravi ultrazvuk glave, kasnije ako se zatvori fontanela (hrskavično prozor na glavi) to neće biti moguće. Pogled zalazećeg sunca najčešće nije znak bolesti, no u cijeloj ovoj priči ova jednostavna pretraga rješava breme koje nosite vi ali vjerujem i pedijatrica.

eleonora1

Poštovani, imamo vašu knjigu "prve tri" i jako bi nam puno značilo vaše mišljenje. Imamo curicu staru 6 mjeseci. Rođena je carskim rezom zbog položaja na zadak. Položaj na zadak je bio rezultat uzv gotovo zadnja tri mjeseca trudnoće. Rodila se sa 2.900, duga 47.cm, opseg glave 35, apgar 9/9, glava dolihocefalija (oblik). U rodilištu su nam rekli da je beba zdrava, da je oblik glave normalan kod položaja na zadak i uzv mozga je bio uredan. S 4 mjeseca doktorica mjeri 39,5 opseg glave, s 5 mjeseci 40,5, a sa 6 mjeseci 41. Zbog sumnje na prerano zatvaranje fontanela šalje na uzv mozga. Nalaz uzv mogza ureda, obavljen u utorak popodne. Pedijatrica šalje na pregled neuropedijatru. I zbrka nastaje u 3 dana. U 3 dana curici mjere glavu, 41 cm. ponedjeljak,; 41,5 cm u srijedu dopodne i 42 cm u srijedu popodne kod neuropedijatra u Sisku. U srijedu dopodne smo zatražili i drugo mišljenje neuropedijatra, jer smo se uplašili kad je pedijatrica rekla da djetetu ne raste glava prema tablicama. U Zagrebu nakon detaljnog pregleda do podne, dijete neuropedijatar procjenjuje zdravom čak malo naprednom za svoju dob, bez imalo sumnje u oblik glave, fontalele otvorene 1 cm , ne moram vam reći da smo postavili tisuću pitanja na koja smo dobili samo pozitivne odgovore. S olakšanjem idemo na popodnevni pregled kod nepuropedijatra u Sisku ( poštujemo protokol prema uputnici nadležnog pedijatra) . I sad opet nastaje panika, nakon pregleda kod drugog neuropedijatra uz nalaz da beba reagira odlično za 6 mjeseci starosti šalju nas na rendgen, magnetsku rezonancu, i torch pregled krvi! Znamo da je ovako teško procjeniti na osnovu ovog što smo napisali, ali mi smo sluđeni. Ipak to nisu lagane pretrage za malo djete, a na stanje u zdravstvu dugo se čeka na magnetsku rezonancu. Molim vas barem smjernice kako dalje.
S poštovanjem, zabrinute bake.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Drage bake, opseg glave u zadnja tri mjerenja se kreće istom putanjom (doljnja krivulja normalnog raspona - dakle nema zaostajanja. Fontanela je još otvorena - inače ne bi mogli niti napraviti ultrazvučni pregled. Ako je ultrazvučni nalaz glave bio uredan ne vidim razloga zbog kojeg se traži rendgen glave i magnetska rezonanca mozga. Ništa više ne mogu komentirati obzirom da nemam uvida u nalaze niti status djeteta. Možda bi bilo dobro konzultirati prvog neuropedijatra.

boa1983

Poštovani,
imamo žensko dijete starosti 7 mjeseci. Na kontroli sa 6 mjeseci, prema riječima pedijatrice, je sve u redu. Međutim, zabrinut sam za njen oblik glave. Na kontroli opseg glave bio je 42 cm, a sa 7 mjeseci, prema našim mjerenjima 43 cm. Rođena je carskim rezom zbog položaja na zadak i prema otpusom pismu glava je konfigurirana na zadak. Prema tome pretpostavljam da glava niti ne može biti sličnog oblika kao kod djece koja su rođena vaginalnim putem. Ona ima stražnji dio glave, gledajuću s gornje strani širi od čela, što se ne vidi gledajući s prednje strane. Također su bočne kosti sa stražnje strane prilično izražene, ne vizualno, nego se osjete prilikom dodira. Koliko mogu procijeniti, fontanela je otvorena jer se osjeti prilikom dodira, a i povremeno se uočava pulsiranje. Dijete je inače veselo, dobrog apetita i sna i, laički, ne uočavam nikakve tegobe. Zanima me vaše mišljenje treba li poduzimati određene korake ili se može u miru čekati redovna kontrola s 9 mjeseci? Je li važan samo opseg ili se uzima u obzir i oblik glave?
Unaprijed hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Opseg glave je najvažniji. Najvjerojatnije oblik glave nema značaja, naročito ako je takav od rođenja. Ako se naknadno pojavila promjena tada treba isključiti prijevremeno okoštavanje spojeva nekih (ne svih) lubanjskih kostiju. Javite se pedijatru, ovi se problemi ne mogu rješavati putem pisanih konzultacija.

Tonchy

Poštovani,

Djevojčica rođena u terminu 7.5.2021. Težina 3420, visina 51cm, opseg glave 34 cm.
U nastavku težina, visina i opseg glave prema obavljenim sistematskim pregledima.
28.5. 3900, 53 cm, 36 cm
17.6. 4480, 55 cm, 37,5 cm
6.7. 4900, 57cm, 38,2 cm
7.9. 6500, 63 cm, 40 cm
4.11. 7480, 67 cm, 42 cm
3.2. 8350, 73,5 cm, 44 cm
11.5. 9700, 76,5 cm, 44,7 cm

S obzirom na zadnji sistematski pregled moram li biti zabrinuta zbog opsega glavice?
Unaprijed hvala na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Same brojke ne ukazuju na neki problem. Potrebno je pregledati dijete, vidjeti oblik glave, kako napreduje u psihomotoričkom razvoju te koliko su velike glave roditelja. Preporučam da u krivulju rasta opsega glave za djevojčice ucrtate navedene vrijednosti i vidite da li prirast prati krivulju ili ne. Pedijatrica bi to također mogla vidjeti te se svakako posavjetujte s njom.