Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Povišeni ALT

mama Tamara

Poštovani, moj (14) ima povišeni ALT -44, kolesterol 5 i HDL 4. Visok je 162 i ima 62 kg. Bavi se sportom. Zanima me što znači taj povišeni ALT i trebamo li ići nekom specijalisti. Trebam li što poduzimati u vezi prehrane zbog kolesterola? Liječnica obiteljske medicine kaže da to zanemarim da to nije ništa. Krv nije vadio zbog nikakvih tegoba nego čisto radi kontrole jer jako dugo nije vadio krv. Hvala unaprijed

mama Tamara

Poštovani krivo sam napisala, LDL mu je 4, a ne HDL. Ispričavam se

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Povišenje ALT je beznačajno. Potrebna je kontrola jetrenih enzima i masnoća u krvi pri čemu barem 1 dan prije vađenja krvi ne treba konzumirati hranu koja ima puno masnoće.

dada89

Poštovani, imam pitanje vezano za bebu koja ima mjesec dana. Beba je rođena u 36 tt i još u bolnici je dobila žuticu. Žutica je još uvijek prisutna. Prilikom vađenja krvi prošli tjedan bila je 156,6. Također se ustanovio da su povišeni i Aspartat-aminotransferaza koji je 113 i alanin-aminotransferaza koji je 64. Zanima me dal to ukazuje na naku ozbiljniju bolest ili je to povezano sa žuticom? Bebu dojim i u mjesec dana je dobila 800 grama. Molim vas za mišljenje vezano za povišene enzime. Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Često se viđa blago povišenje jetrenih enzima i najčešće prolazi spontanu a uzrok ostaje nepoznat. Kod kontrolnog vađenja krvi bilo bi korisno (ako do sada nije učinjeno) isključiti neke infektivne uzročnike hepatitisa.