Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Poviseni limfociti, a leukociti u normali

daniela_k

Postovani,
Imam sina od 14 mjeseci, bez ikakvih zdravstvenih problema.
Radili smo kompletnu krvnu sliku radi rutinske kontrole. Sve je u redu, samo je diferencijalna krvna slika nesto promijenjena u odnosu na normalu. Neutrofila ima 24% (na nalazu su navedene ref. vrijednosti od 30 do 72%), eozinofili su OK (3% a normalno je do 6), limfociti 72% (normalno je od 15 do 55%) i monocita svega 1% (normalno je od 5 do 13).

Dakle, snizeni neutrofili i monociti, poviseni limfociti.

Dijete je inace dobro, fino jede, spava i nepromijenjenog ponasanja.

Zanima me je li takav nalaz patoloski, trebam li se zabrinuti? Nasa pedijatrica primit ce nas tek kroz par dana.

Darko Richter, dr. med.

Nalaz je 100% uredan. Ne znam zašto ga idete čitati sami, kao da ćete išta razumjeti. Pa vi nemate pojma što je to limfocit, a kad tamo, vi brinete koliko ga ima.

daniela_k

U pravu ste sto se tice moga poznavanja imunologije. Nisam sama citala nalaz, ali netko tko i te kako zna sto je limfocit rekao mi je da se radi o povisenoj razini. Zbog toga sam se obratila vama. Brinem zbog toga sto se radi o mome djetetu. Pa vi pojma nemate sto znaci biti majka, a idete komentirati treba li se majka brinuti ili ne. happy

Hvala na odgovoru, mislim na dio koji se tice struke.

Darko Richter, dr. med.

Kažite mi, molim vas, tko je taj, "koji itakako zna što je limfocit", koji vam je rekao da su limfociti povišeni? Htio bih čuti to ime i prezime. Dakle, ne zanima me vaš identitet, već identitet tog autoriteta na koji se pozivate. On/a se zove: .... !?
A što se tiče brige, istina je da nikada neću moći biti majka, ali sam otac, i to triput. I tvrdim vam da u brizi nema ništa pozitivno. Briga je razorno stanje za onoga koji je stalno u brizi. A neki su si od briganja napravili prirodno stanje duše. Blago savjetujem protiv takve navike.

daniela_k

Specijalista medicinske biokemije, potpisana na nalazu, dipl. ing. Vera Carapina. Kao referentne vrijednosti za limfocite navela je interval od 0.15 do 0.55, radi se o udjelu limfocita u ukupnom broju leukocita. Buduci da je na nalazu pisao rezultat od 0.72, a pedijatrica koja nas je uputila da napravimo pretragu nije u Zagrebu cijeli tjedan, odlucila sam pitati Vas, da mi interpretirate nalaz ("procitate" ga), pri tome niposto ne ocekujuci dijagnozu nego samo blagu uputu - je li nalaz u redu ili ipak treba odmah ici pedijatru. Dakle, ja nalaz nisam sama "citala", osim ako pod citanjem ne mislite na doslovno citanje. OK, uzela sam si slobodu i izrazila brojevni udio kao postotak, radi preglednosti. Sto se tice doslovnog citanja, tu si ne mogu pomoci - imam cak dva (2) razreda osnovne skole i sasvim uspjesno sricem slova, cak i brojke.

Vezano za brigu, slazem se s vama, pretjerana briga je kontraproduktivna. Medjutim, nakon sto sam se nasla u situaciji da sama preracunavam doze sirupa jer lijecnica koja je to trebala napraviti nije bas na ti sa stehiometrijskim racunom, brinem ponekad previse.

Zapravo, sasvim razumijem Vasu konsternaciju cinjenicom da medicinski laici samostalno interpretiraju nalaze, postavljaju dijagnoze, "znaju bolje od lijecnika", i slicno. Ali ja nisam radila nista takvoga, obratila sam Vam se s povjerenjem u Vase strucno znanje. U svakom slucaju, zahvaljujem na posvecenom vremenu i paznji.

Darko Richter, dr. med.

Odlično. Zahvaljujem vam na iskrenosti, jer mi omogućujete da se uvjerim, ne samo u ono što neposredno tvrdim, već i u neke šire fenomene kojih sam svjestan, iako mi to ništa ne pomaže.
Evo vidite, ja nikako ne mislim da je spec. med. biokemije netko tko, u smislu u kojem ste me zapitali, ima relevantno interpretativno znanje. Jer, da ima, vjerojatno bi se ljudi i dijagnosticirali i liječili kod biokemičara, sve na istom mjestu. A to još nije slučaj, i vjerojatno nikada neće niti biti.
Istodobno, kao normalno, vi meni prepričavate kako doktorici inešto slabije ide stehiometrija, pa vi sami preračunavate doze sirupa za svoje dijete. A sada da vam je jasno: TO JE POSAO LJEKARNIKA (išao je na isti fakultet kao i med. biokemičar), dok je posao liječnika da na receptu napiše: 2 × 125 mg ili 3 × 3,14159 mg, a na LJEKARNIKU je da na kutijici napiše koliko je to mL sirupa i dadne uputu kako se lijek uzima. Od početka svoje karijere tim se poslom bavim uglavnom sam i trošim vrijeme da pacijentima objasnim kako se uzimaju kapi za nos, kako se inhaliraju lijekovi iz raspršivača, kako se djetetu stavlja sirup u usta, jer, ako to prepustimo ljekarnicima, onda često i prečesto nemamo efekt terapije. Reći ću vam da sam jednom imao majku koja mi je dvaput dovela dijete s gnojnim konjunktivitisom, i to, taj drugi puta par dana nakon što sam joj propisao antibiotske kapi za oči. Tada sam je u nevjerici zapitao da mi pokaže kako ih djetetu stavlja u oko, a ona ih je kapnula na ZATVORENI KAPAK! I nije tu samo ta majka bila "glupa". Ljekarnici stoje iza neke blagajne i debelim su staklom odijeljeni od pacijenata, kao da se od nečega štite. A mi liječnici bismo se trebali baviti stehiometrijom i svim što bi bilo u opisu ljekarničkog posla sa pacijentima, osim s inkasiranjem. Ta drskost u optuživanju liječnika uzela je tolikog maha, da vi, iako ste izrazito obrazovana osoba, to niti ne primjećujete, čak, normalno vam je ono što je potpuno nenormalno. A što da onda očekujemo od drugih?

daniela_k

Specijalista med. biokemije potpisala se na nalaz na kojem je pisalo da su normalne vrijednosti udjela lifocita takve-i-takve, ona sama NIJE interpretirala rezultate, nisam je niti pitala za to. Tek naknadno sam shvatila sto vas nazivciralo u mom prvom postu, a propust je moj jer sam pogresno formulirala pitanje. Naravno da, ako je ukupni broj leukocita u normali, limfociti, koji predstavljaju samo dio leukocita, ne mogu biti poviseni (u apsolutnom smislu). Ovo sto pisem moje je gimnazijsko znanje iz biologije, ne pada mi napamet ulaziti u pravu raspravu, samo vam pokusavam objasniti kako razmisljam. Ipak, ako je krv poslana na analizu diferencijalne krvne slike (a da se jos uvijek ne zna jesu li ukupni leukociti u normali ili ne), pretpostavila sam da relativni udjeli pojedinih vrsta leukocita takodjer govore nesto i da na te brojke treba obratiti paznju. Zbog toga sam se obratila vama s pitanjem, jer, ponavljam, lijecnica koja nas je poslala na tu pretragu, nije dostupna cijeli tjedan.

Sto se tice stehiometrije, radilo se o situaciji da je pedijatrica nicim izazvana isla racunati doze sirupa (radilo se o profilaksi anemije, sirup koji sadrzava zeljezo) za moje dijete u trenutku dok je pisala recept, dakle do ljekarnika jos nismo niti stigli. Ne znam zasto je to radila. Zapravo, ni ljekarnik to ne bi mogao napraviti bez da mu kazem koliko tocno kilograma ima dijete... nevermind, nisam optuzila lijecnicu ni za sto, ali bilo mi je cudno sto tako banalnu stvar nije napravila kako spada, kad se vec primila racuna. A buduci da sam za vrijeme studija nekim kolegama koji su studirali medicinu davala instrukcije iz kemije, znam da su dovoljno racuna imali priliku nauciti.

Moje osobno opazanje o tome zasto se lijecnicku struku optuzuje i napada: medicinski laici dozivljavaju vas na nacin na koji se u plemenskim drustvima dozivljavalo vraceve. To je veliko, jer zdravlje je vecini ljudi najdragocjenija stvar na svijetu. S druge strane, ljudi su skloni one (ili ono) sto nad njima imaju neku moc u vlastitoj percepciji minorizirati, nastojeci si umanjiti vlastiti osjecaj nemoci. Pa je onda najlakse uloviti lijecnika u nekoj gresci, ili ako pogreske nema, interpretirati neke postupke kao pogresne, sladostrasno sami sebi ponavljajuci "ma oni pojma nemaju". Cini mi se da je dostupnost informacija zahvaljujuci internetu doprinijela takvom razvoju stvari. Ali tesko se mozemo vratiti unatrag, preostaje nam samo educirati, educirati, educirati.... i inzistirati na dobrom obrazovanju nase djece. Jer onaj tko se pomucio oko vlastite izobrazbe tesko ce upasti u zamku da olako potcjenjuje tudju.

Darko Richter, dr. med.

Veliki sam protivnik fraza "educirati, edukacija, trano obrazovanje, itd. itd.", kada se te fraze ponavljaju kao se život sastoji samo od toga. Tako blebeću političari, i ostali koji to formalno nisu,ali se bave demagogijom, ili ispunjavanjem zrkaopraznog prostora svojim glasom. A osim edukacije, koja je nesumnjivo važna, postoji i moral. Moramo se malo vratiti na neke moralne kriterije, jer, optuživati nekoga ili mu tražiti greške, samo zbog vlastite frustracije, nemoralno je, a pogotovo je nemoralno kada se blanketno primjenjuje na neku grupu ljudi. Ništa tu edukacija neće promijeniti, niti čovjek ima u životu vremena da se o svemu educira baš tako i toliko, da ne mora druge vrijeđati ili im škoditi. Zato postoji moral: ili ga imaš, ili ga ne želiš imati. Tertium non datur.

ER13ZPNa

Poštovani, unutar 2 tjedna radili smo krvnu sliku za dječaka od 12.5 godina. Razlog za krvnu sliku bila je nekakva bol u gornjoj kosti zdjelice (nekakvo sjecište mišića). Nakon pregleda kod fizijatra ustanovljeno je da je bol nastupila zbog prevelikih fizičkih napora (sportskih). U međuvremenu bol je prestala. Dijete je alergično na ambroziju. Međutim, krvna slika je bila slijedeća:
1. PUT:
Eritrociti: 5,70
Hemoglobin: 166
Hematokrit: 0,475
MCV: 83,3
MCH 29
MCHC 349
Trombociti 304
Leukociti 6,8
Granulociti segmentirani 17L
Limfociti 68H
Monociti 2L
Eozinofili 13H
AST 20
ALT 13
GGT 13
CRP 0,05L

2.PUT
Eritrociti: 5,76
Hemoglobin: 167
Hematokrit: 0,478
MCV: 82,9
MCH 28,9
MCHC 349
Trombociti 314
Leukociti 6,7
Granulociti segmentirani 20L
Limfociti 69H
Monociti 1L
Eozinofili 10H

Doktorica govori da je sve u redu, ali za par dana moramo ponoviti krvnu sliku. Molim vas pojašnjenje nalaza i u čemu može biti problem.
Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nešto su povišene vrijednosti (vrlo blago) eozinofila i vjerojatno želi vidjeti da li će i dalje padati. Ako ne, vjerojatno će istražiti moguće uzroke (paraziti?). Ukupni broj leukocita je nešto niži (no još uvijek uredan).

Tejchi07

Poštovani, kćer ima 6 mjeseci i radili smo krvnu sliku zbog čestog umora. Limfociti su povišeni (61,9), a segmentirani DKS snižen (2,05). Ostale vrijednosti su uredne.
Što znači ovaj nalaz i preporučujete li napraviti još neku pretragu?

Tejchi07

Poštovani,
bila sam na mobitelu kad sam slala posljednju poruku pa nisam uspjela kopirati potpuni nalaz, no isti sada dostavljam u nastavku te Vas molim povratnu informaciju da li je sve u redu s šestomjesečnom kćeri s obzirom na povišeni postotak limfocita te smanjenu količinu neurofilnih granulocita.

(vK) Eritrociti 4.52 10e12/L
(vK) Hemogl. 119 g/L
( ) Hematokrit 0.355 L/L
(k/Erc) MCHC 335 g/L
(k/Erc) MCV 78.5 fL
(k/Erc) MCH 26.3 pg
( ) RDW 11.9 %
(vK) Leukociti 8.3 10e9/L
(vK) DKS
Eozinofili 0.42 x10e9/L
Segmentirani 2.05 x10e9/L LOW
Limfociti 5.16 x10e9/L
Monociti 0.66 x10e9/L
Bazofili 0.04 x10e9/L
Eozinofili 5.0 rel %
Segmentirani 24.7 rel %
Limfociti 61.9 rel % HIGH
Monociti 7.9 rel %
Bazofilni 0.5 rel %
MORFOLOGIJA
(vK) Trombociti 309 10e9/L
( ) MPV 8.9 fL

(S) GLUKOZA 5.00 mmol/l
(S) Fe 14.8 umol/l
(S) UIBC 49.3 umol/l

(S) TIBC 64.1 umol/l

Unaprijed zahvalna

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalazi su uredni no treba biti oprezan - neuobičajeno je zamijetiti umor u djeteta starog 6 mjeseci...

ovonel

Poštovani,

naša kćer, stara 10 mjeseci, prije 2 mjeseca je bila pod virozom. Naša pedijatrica nas je uputila na vađenje krvi, nakon čega je utvrdila da su joj sniženi neutrofilni granulociti (iznosili su 4), a povišeni limfociti (oko 70-80), koje smo deset dana nakon tog vađenja krvi ponovili, te se isto stabiliziralo, neutrofilni su bili nešto niži od ref. vrijednosti.

Sada, 17. travnja smo, radi kontrole (alergija na proteine kravljeg mlijeka), osim alergena radili i KKS, te smo dobili sljedeće nalaze. Možete li prokomentirati dolje nalaze, s obzirom na gore navedene parametre (neutrofilne granulocite i limfocite). Dijete se inače uredno razvija i zdravo je (nema viroze i sl. zasada)

Hvala,

s poštovanjem

(vK) Eritrociti 4.21 x1012 /L 4.00 - 5.00
(vK) Hemoglobin 113 g/L 109 - 138
(vK) Hematokrit 0.333 L/L 0.320 - 0.404
(vK) MCV 79.1 fL 73.8 - 89.4
(vK) MCH 26.8 pg 24.3 - 29.2
(vK) MCHC 339 g/L 300 - 350
(vK) RDW-CV (%) 13.2 % 11.9 - 16.2

(vK) Trombociti 310 x109 /L 150 - 450
(vK) MPV (prosječan volumen trombocita) 9.3 fL 6.9 - 11.3

(vK) Leukociti 8.44 x109 /L 6.0 - 16.0
(vK) Neutrofilni granulociti (%) 16.4 L rel % 23 - 66
(vK) Limfociti (%) 76.9 H rel % 18 - 60
(vK) Monociti (%) 4.7 L rel % 5 - 13
(vK) Eozinofili (%) 1.8 rel % 0 - 6
(vK) Bazofili (%) 0.2 rel % 0 - 2
(vK) IG (%) 0.0 rel %
(vK) Eritroblasti - hem.brojač(%) 0.0 rel %
(vK) Neutrofilni granulociti (aps) 1.38 L x109 /L 2.50 - 7.20
(vK) Limfociti (aps) 6.49 x109 /L 2.00 - 6.60
(vK) Monociti (aps) 0.40 x109 /L 0.22 - 1.51
(vK) Eozinofili (aps) 0.15 x109 /L 0 - 0.70
(vK) Bazofili (aps) 0.02 x109 /L 0 - 0.20
(vK) IG (aps) 0.00 x109 /L
(vK) Eritroblasti - hem.brojač 0.00 x109 /L

(vK) Segmentirani neutrofilni granulociti (%) 16 L rel % 23 - 66
(vK) Limfociti (%) 77 H rel % 18 - 60
(vK) Monociti (%) 5 rel % 5 - 13
(vK) Eozinofili (%) 2 rel % 0 - 6

(vK) Apsolutni broj eozinofila 150 [1e6]/L 0 - 700

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalazi su uredni za dob.

sasazg

Pozdrav,

bili smo na vadenju krvi, te bi me zanimalo Vase misljenje o nalazu.
Radi se o jednogodisnjaku.

Hvala vam unaprijed.

(vK) Leukociti (Lkc) 6.8 6.0 - 16.0
(vK) Eritrociti (Erc) 4.06 4.00 - 5.00
(vK) Hemoglobin (Hb) 111 g/L 109 - 138
(vK) Hematokrit (Hct) 0.313 L L/L 0.320 - 0.404
(vK) MCV 77.1 fL 73.8 - 89.4
(vK) MCH 27.3 pg 24.3 - 29.2
(vK) MCHC 355 H g/L 300 - 350
(vK) RDW 12.7 % 11.9 - 16.2
(vK) Trombociti (Trc) 244 150 - 450
(vK) MPV 10.3 fL 6.9 - 11.3
DKS
(vK) Neutrof. seg. granulociti 1.90 L 2.50 - 7.20
(vK) Limfociti 4.22 2.00 - 6.60
(vK) Monociti 0.49 0.22 - 1.51
(vK) Eozinofilni granulociti 0.15 0.00 - 0.70
(vK) Bazofilni granulociti 0.04 0.00 - 0.20
(vK) Neutrof. seg. granulociti 27.9 rel % 23 - 66
(vK) Limfociti 62.1 H rel % 18 - 60
(vK) Monociti 7.2 rel % 5 - 13
(vK) Eozinofilni granulociti 2.2 rel % 0 - 6
(vK) Bazofilni granulociti 0.6 rel % 0 - 2

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ništa ne odstupa od uobičajenih vrijednosti za dob djeteta...

Ivan.bare

Poštovani,
možete li mi prokomentirat nalaz od djeteta 11mj., vađena krv zbog provjere željeza i sumnje ma anemiju?

KKS
Rezultat. Jedinica. Ref. interval
Eritrociti 5.27 H *. 10 ^ 12 / L. 4 - 5 Hemoglobin 113 g / L 109-138 Hematokrit. 0.332. L/L. 0.3200.404. MCV 62.9 L. fL. 73.8-89.4
MCH 21.4 L/pg 24.3- 29.2 MCHC 341 g / L 300-350
RDW 17.6 H 0/0 11.9 16.2
MPV 6.8 L/fL 6.9-11.3 Trombociti 337 * 10 ^ 9 / L 150-450
Leukociti 16.0. * 10 ^ 9 / L rel 0/0. 6.0-16.0
Neutrofilni granulociti. 14.8 L 23-66
Limfociti 79.8 H. rel 0/0 18-60
Monociti 4.0 L rel % 5-13
Eozinofilni granulociti 0.8 rel %. 0-6
Bazofilni granulociti 0.7 rel 0/0. 0-2
Neutrofilni granulociti 2.35 L * 10 ^ 9 / L * 10 ^ 9 / L 2.50-7.20
Limfociti 12.72 H 2.00 - 6.60
Monociti 0.64 * 10 ^ 9 / L. 0.22-1.51
Eozinofilni granulociti 0.12 * 10 ^ 9 / L
0-0.70
Bazofilni granulociti 0.12 * 10 ^ 9 / L. 0 - 0.2
ELEMENTI U TRAGOVIMA
Rezultat Jedinica Ref. interval
(S) Željezo 6 mu*mol / L 4 - 25
(S) UIBC 80 H mu*mol / L 26-59
(S) TIBC 86 H mu*mol / L 49-75

PROTEINI
Rezultat Jedinica Ref. interval
(S) Ukupni proteini 68 g / L 55-80

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalazi ne ukazuju na bolest, zalihe željeza su bliže doljnjoj granici stoga možete povećati njegov unos (crveno meso, zeleno povrće).

Riječanka92

Poštovani, sin od 2 godine ima mjesecima problema s upalom sinusa. Dobije Tobrex i prođe, ajmo reći pa opet dobije i tako u krug. Od polaska u jaslice. Nedavno je dobio antibiotik i nakon treće doze se pojavio osip, međutim ispalo je da je osip od temperature jer je imao povišenu temperaturu 3 dana i antibiotik smo po preporuci liječnika prestali davati. S tim da je nos i dalje nikakav, kašlje i sve mu se slijeva u grlo. Išli smo vaditi krv. Nalaz je sljedeći :
KS
Eritrociti - 4.84 REF. INT. - 4.00-5.00
Hemoglobin - 123 REF. INT. - 109-138
Hematokrit - 0.364 REF. INT. - 0.320-0.404
MCV - 75.2 REF. INT. - 73.8-89.4
MCH - 25.4 REF. INT. - 24.3-29.2
MCHC - 338 REF. INT. - 300-350
RDW - 14.0 REF. INT. - 11.9-16.2
Trombociti - 254 REF. INT. - 150-450
Leukociti - 5.41 L REF. INT. - 6.0-16.0

DKS - MIKROSKOPSKI

Segmentirani neutrofilni granulociti - 9 L rel% 30-72
Limfociti - 81 H rel% 15-55
Monociti - 4 L rel% 5-13
Atipični limfociti - 6 H rel% 0

Kakav je nalaz?