Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

preuranjeni pubertet

Maja

Poštovani,

Moja djevojčica ima 6g i 9mj. Od rođenja ima izražene grudi a u zadnje vrijeme mi se čini da su se povećale i nekako formirale. Jače je građe (133cm i 33kg), nisam primjetila rast stidnih dlačica iako mi je to teško reći jer je svijetle puti i ima sasvim bijele dlačice. Nedavno sam uočila da joj znoj ima miris (ispod pazuha) što do sada nije bio slučaj.
Da li ulazi u preuranjeni pubertet i koliko je opravdan moj 'strah'?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Dr. Darko Richter

Definitivno je velika za dob,a ne čini mi se pretilom. Obično u pubertetu dijete počinje brže rasti, pa ako se i to dogodilo u zadnje vrijeme, uz vašu impresiju da su joj se povećale grudi, treba otići do pedijatrijskog endokrinologa, u Zagrebu na Rebru ili u Vinogradskoj.

kacha

Poštovani dr. Richter,

Obraćam vam se sa sličnim pitanjem. Moja djevojcica ima 7god. i 8 mjeseci. Visoka je 145 cm, 33 kg. Unazad mjesec dana znoj ispod pauzuha joj ima jak miris, ona od rodjenja ima pojačanu maljavost po tijelu ali sada su joj počele rasti i stidne dlačice. Na grudima ne vidim nikakave promjene niti mi se čini da raste brže nego inače. Molim vas za mišljenje da li se radi o preuranjenom pubertetu?

Unaprijed hvala,
Sanja

Darko Richter, dr. med.

Ovo što opisujete, visoki rast, te pojava nekih sekundarnih spolnih oznaka, poput pubične dlakavosti, pobuđuje sumnju na preuranjeni pubertet, ali, meni se čini da nije i da je to više u vašoj glavi. Puno čitate, i smišljate kako da pronađete neki problem. Dakle, ne znam sigurno. Međutim, bez obzira na ovo sada, bilo bi inače dobro da roditelji na svojoj djeci uoče neki problem za koji su oni sami krivi, a ne djeca, ili možda kasnije doktori. Ja bih se oporavio.

Tinonit

Moja djevojčica ima svega 5,5 god i puno lice prištića te su joj sa počele pojavljivati stidne dlakice.Od rođenja je dosta napredna psihički i fizički.Sa 9mj prohodala, sa godinu i 3mj progovorila i to riječi sa R a i sada je među 3. najviših u vrtiću ,117cm. Kaj mi je za raditi i kaj medicina veli na tu situaciju.Može li se i na koji način produžiti njeno bezbrižno djetinstvo barem do neke, pubertetu, primjerenije godine.Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Svakako preporučam pregled pedijatrijskog endokrinologa kako bi isključili preuranjeni pubertet; a ako je ipak o njemu riječ da istraže moguće uzroke.

Postovani dr,imam cerkicu od 3god,vec neko vrijeme me muci to sto ona ima jak znoj ispod pazuha. Dakle ja je okupam danas a sutra ce se oznojati kao odrasao covek. Ne znam koliko to moze biti normalno,ovako nista ne vidim na njoj da je "cudno" osim toga..molim vas savjet..

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ako nema znakova pojačane lakavosti, povećanja dojki ili promjena na spolovilu tada neće biti riječ o hormonski uvjetovanim promjenama. Izbjegavajte odjeću koja nije od pamuka, perite kožu pazuha antibakterijskim sapunom. Ukoliko postoji crvenilo ispod pazuha javite se pedijatru.

DianaG.

Imam djevojčicu staru 7god.i 9 mj.,visoka je 129 cm i teška 27 kg. Počele su joj rasti grudi. Jako je dlakava po leđima i nogama. Pojavili su se i prištići na licu. Doktorica pedijatar je rekla da je to normalno a ja mislim da je to malo prerano.
Molim Vas da mi odgovorite kada će otprilike dobiti prvu menstruaciju da ju mogu razgovorom pripremiti za taj događaj jer se bojim da ne doživi šok kad ugleda
krvave gaćice. Hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Teško je prognozirati, vjerojatno neće u naredne 2 godine. Potrebno je pratiti rast, on obično prestaje godinu dana nakon prve menstruacije. Ukoliko bi se javila prije ubrzanja rasta tada treba konzultirati endokrinologa.

anahvar

Poštovani, moja djevojčica rođena je prijevremeno u 36 tjednu trudnoće i neurološki je praćena, urednog je psihičkog i fizičkog razvoja. Od druge godine života ima povećane dojkice te je endokrinološki praćena. Dlakavosti nema, te joj je ostala povećana jedna dojkica. Sad ima 5,5 godina, 128 cm i 30 kg. Suprug i ja smo dosta visoki i od vrtića smo bili najveći u skupini, te su ostali članovi obitelji visoki. Najnoviji RTG lijeve šake pokazuje da je 3 godine ubrzana za dob. Napravljeni su UZV dojki i UZV gonada koji su uredni. Napravljena je i MR hipotalamo - hipofizne regije koja je također urednog nalaza. Učinjen je LHRH test i rezultati su sljedeći: u 0 min (LH=1.33 IU/L, FSH=8.0 IU/L, E2=66.65 pmol/L), u 20 min (LH=10.49 IU/L, FSH=13.1 IU/L), u 40 min (LH=11.46 IU/L, FSH=16.4 IU/L), u 60 min (LH=10.62 IU/L, FSH=17.8 IU/L), u 90 min (LH=9.32 IU/L, FSH=18.7 IU/L), u 120 min (LH=7.72 IU/L, FSH=18.4 IU/L). Molim Vas možete li mi protumačiti ovaj nalaz, jer trebamo dugo čekati do pregleda. Također čekamo nalaze 17OHP, bHCG, AFP i CEA. Unaprijed zahvaljujem.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Riječ je o vrlo specijaliziranoj problematici gdje u donošenju prosudbe treba spojiti kliničku sliku i nalaze. Čini mi se da postoji pojačani odgovor FSH i LH na stimulaciju te da bi moglo biti riječi o jednoj vrsti preuranjenog puberteta. Predlažem da s ovim nalazim otiđete na odjel i potražite liječnika koji ih je ztražio.

lenix

Imam blizanke stare 9 g. Jedna je dobila menstruaciju prije 3 mj. Posjetili smo endokrinu, napravili sve pretrage i obje su u preur.pub. RTG snimke Šaka su za dob 11,5 g. Dr. misli da th injekcijama ne bi ništa postigli sem odgodu menstr. One se dobro nise s tim, ali me zanima daljnji napredak u visinu. Sada su 148cm/35kg, 144cm/30kg, muž 172cm, ja 160 cm. Da li smo ipak trebali početi sa th? Da li bi one Što dobile u visinu sa th nego bez? Hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ispravno razmišljate, upit treba postaviti endokrinologu, pa možda zatražiti i drugo mišljenje od pedijatrijskog endokrinologa.

Antarktika

Postovani, imamo curicu staru 3 godine i 9 mjeseci kod koje zbog zelenkastog iscjetka iz rodnice par pubicnih dlacica i naglog rasta je doslo do sumnje na prijevremeni pubertet, nakon posjete endokrinologu napravili smo rtg zapesca koji pokazuje da odgvara dobi djevojcice od 5 godina, nalaz krvi jos cekamo a na ultrazvuk abdomena smo naruceni tek za 2 mjeseca. Dosta smo zabrinuti zbog rtg nalaza, kojeg nam pedijatar nije htio komentirati, nemam konkretno pitanje, jos..... Samo nadu da ce te nam reci kako taj nalaz sam po sebi nije los i da mozemo mirno spavati jos dva mjeseca jer iscekivanje daljnjih pretraga nas izludjuje, hvala