Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Prevremenp rodjeno dijete

Bubar

Postovani u 23 sam sedmici trudnoce, u bolnici,lezim zbog prijevremenog pucanja vodenjaka. Za sad je beba vitalna i plodove vode ima u nekoj minimalnoj al dovoljnoj kolicini za moje stanje.Ako bih uspjela odrzat trudnocu jos bar neko vrijeme kad beba ima sanse da prezivi u inkubatoru bez vecih posledica?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Granica preživljavanja je između 25 i 26 tjedana trudnoće. Rizik od zdravstvenih poteškoća kod djeteta je veći što je trajanje trudnoće kraće. Stoga se prijevremeno rođena djeca posebno pomno prate i poduzimaju se preventivne mjere za uredan razvoj motorike (fizikalna terapija), za uredan razvoj vida i pluća. Porođaj bi se trebao obaviti u jednom od regionalnih centara (KBC: Zagreb, Osijek, Rijeka ili Split) koji imaju potrebnu razinu znanja i opreme za skrb prijevremeno rođene djece. Porođaj u nekoj drugoj ustanovi bi zahtijevao transport novorođenog djeteta u jedan od ovih centara što svakako treba izbjeći.