Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Prošarana tvrda stolica kod bebe

Metallica_bl

Postovani doktore,
imam bebu staru 6,5 mj. Rodjena je sa 3500 gr, sad ima 8800gr. Od navrsena 4 mj.uvodim joj kasice koje dobro prihvata da jede,te sad ima 3 nemlijecna obroka dnevno. Problem je sto u zadnjih mjesec dana jako je cesto nervozna zbog ocigledno bolova u trbuhu,jer su praceni gasovima. Da napomenem da je od 2-4,5 mjeseca imala jake grceve. Stolica joj je skoro stalno prosarana, od svijetlih nijansi, narandzastih (mrkva koju jede svaki dan) do tamnih. Te tamne crne mrlje me zabrinjavaju, jer kada razmazem stolicu na peleni, vidim da je ta tamna boja samo okolo. Da li to moze biti krv iz probavnog trakta, s obzirom da cesto ima bolove? Ili je sve to normalno? Dnevno ima 3 stolice, od kojih je prva kremaste teksture a druge dvije su uvijek u kuglicama tvrdje teksture. Smatrate li da dijete treba obaviti neke pretrage?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Najvažnije je da sjajno napreduje na težini, izgled stolice načelno nije bita. Može se testirati stolica na krv, prije toga par dana ne treba davati tamno meso (npr ne batak nego pileća ili pureća prsa). Mislim da nema brige.