Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

psihički problemi

elvis

Poštovanje!
Imam nećaka starog 10 godina koji unazad mjesec dana ima vrlo izražene probleme sa probavnim sustavom. Naime, stalno se žali na vrlo jake bolove u želucu, a primjetno je i da je izgubio i inače loš apetit. Vjerujemo da je uzrok tome neki psihički poremećaj, budući da je osim navedenog, dijete stalno bezvoljno (prestao se zanimati za igru, vožnju biciklom i sl.), a primjetili smo i da mu drhte ruke. Osim toga često se događa i da se na gaćicama pronalaze tragovi stolice, što djetetu predstavlja dodatni problem. Inače je dijete vrlo dobar učenik, kojemu od školskih zadaća samo čitanje predstavlja određeni problem. Prije oko godinu dana imao je identične probleme, a tada psiholog koji ga je pregledao nije utvrdio ništa neobično, već je zaključio samo da je dijete možda preopterećeno školskim programom. Tada su ti problemi nakon oko mjesec dana nestali, a sada smo zabrinuti zbog toga što se simptomi ponavljaju i što su još izraženiji. Molimo Vas da nam odgovorite o čemu bi se moglo raditi, odnosno kome bi se trebali obratiti.

prof dr sc Ana Votava-Raić

Cijenjeni gospodine Elvis, nije lagano dokazati psihičke probleme kao uzrok nekom stanju, a nije ih lagano ni odvojiti od bolesti. Naime, psihički problemi mogu biti uzrokom tjelesnih smetnji, pa i stvarnih bolesti (npr. čira na dvanaesniku), a zbog organskih bolesti osoba može biti i psihički nestabilna i/ili više ili manje poremećena. Stoga, Vaš nećak može imati sve navedene probleme zbog psihe, ali i zbog bolesti može biti bezvoljan... Dakle, bez obzira, što je u konkretnom slučaju "kokoš, a što jaje", dječak mora biti dobro pregledan. Čini mi se, s obzirom na jačinu smetnji, gubitak težine itd. da se radi o ozbiljnoj situaciji i da bi bilo dobro da se Vaš nećak primi na neki Gastroenterološki odjel, npr. kod nas, na Klinici (01 4552 333/325). Preporučam Vam da ne čekate predugo i srdačno Vas pozdravljam.